TSE'den ilk güvenli yeşil bina belgesi

TSE ilk 'güvenli yeşil bina' belgesini Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü hizmet binasına verdi

TSE'den ilk güvenli yeşil bina belgesi

TSE ilk 'güvenli yeşil bina' belgesini Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü hizmet binasına verdi. TSE Genel Kurul Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Hulusi Şentürk, tüm dünyada 'güvenli yeşil bina' belgelendirmesinin ciddi bedellerle yapıldığını açıkladı. Şentürk, söz konusu belgenin TSE tarafından sağlanması hususunda kararın 1.5 yıl önce alındığını belirterek, ilk sertifikanın Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Vali Haner: 'Diğer şehirlere örnek olmalı'
Iğdır Valisi Davut Haner de Iğdır'ın yeşil bina belgesinin Türkiye'ye örnek olması gerektiğini belirtirken, Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürü Hadi Görkem Gençtürk de sertifikanın, çevre dostu ve enerji kullanımında cimri bir binanın tescili anlamına geldiğini açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan da Iğdır'ın 'güvenli yeşil bina sertifikasını' alan ilk binaya ev sahipliği yapmasının önemine dikkat çekti. Aslan TSE'nin son dönemde yaptığı çalışmalarla dünyanın her yerine açıldığına dikkati çekerek TSE'yi kutladığını açıkladı.