TSE'nin dev merkezi 2018'de hazır

TSE'nin Ankara Temelli'ye kurmaya hazırlandığı dev laboratuvar üssü 2018 yılında faaliyete geçecek

TSE'nin dev merkezi 2018'de hazır

Türk Standartları Enstitüsü'nün Ankara Temelli'deki dev araştırma-laboratuvar üssünün 2018 yılında faaliyete geçeceği açıklandı. 100 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan tesisin ön maliyeti 120 milyon TL olarak açıklandı. Merkez TSE'nin öz kaynaklarıyla inşa edilecek.

Bürokrasiye büyük pay
Sanayi Bakanlığı tarafından tanıtımı yapılan komplekste en dikkat çeken nokta ise bürokrasi-yönetim bölümüne ayrılan yer oldu. Laboratuvar-araştırma kısımlarına ayrılan bölümlerin diğer işlere ve özellikle bürokrasiye ayrılan kısımlardan çok daha küçük olması eleştirelere neden olurken, kapalı alanların büyük bölümü Başkanlık, İdari Bilimler, İdari ve Sosyal Birimler, Konferans Merkezi ve camiden oluşuyor.

TSE Ankara Temelli Kompleksi

Diğer kısımlar
Bakanlık, tesis kapsamında 14 laboratuvarın yanı sıra 600 kişilik konferans salonu, teknik kurul salonu, uluslararası akreditasyon kuruluşlar için ofisler, genel arşiv ve kütüphane ile, Türk sanayi tarihi için büyük önem taşıyan laboratuvar cihazlarının sergilendiği kamuya açık müze, Ar.Ge ve teknoloji alanlarının yer alacağını açıkladı. Komplekste ayrıca spor ve sağlık merkezleri, kreş, yemekhane, mutfak ve teknik merkezler' yer alacak.

Türkiye'nin ilk uygulamalı eğitim merkezi
Komplekste ulusal ve uluslararası bazda sanayiciye, üreticiye, hizmet sektörüne, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik uygulamalı laboratuvar, kalibrasyon ve Ar-Ge amaçlı uygulamalı eğitimler de verilecek. Bunların yanı sıra, enerji verimliliği, organik tarım ve hayvancılık, bilgi güvenliği, helal gıda, kalite sistemleri gibi alanlarda verilecek eğitimlerle ,kompleksin Türkiye'nin "ilk uygulamalı eğitim merkezi" olması hedefleniyor.

Öte yandan, tesiste ISO, CEN, CENELEC, IEC gibi uluslararası ve bölgesel standart kuruluşlarının irtibat ofislerinin yer alacağı bir koordinasyon merkezi de oluşturulacak.

Güvenli yeşil bina kriterlerine göre projelendirilecek ve belgelendirilecek Temelli Kompleksi enerji verimliliği, çevreye ve insana duyarlılık ve kalite sistemleri konularında örnek bir kompleks olacak.