TÜBİTAK'tan Ar-Ge destek programı

TÜBİTAK, bilimsel ve teknolojik bilgi üreten ulusal ve uluslararası kuruluşların Türkiye'de kuracağı laboratuvarlar için hibe vereceğini açıkladı

TÜBİTAK'tan Ar-Ge destek programı

TÜBİTAK, Türkiye'de Ar-Ge laboratuvarı kuracak yerli ve yabancı kuruluşlara hibe desteği programını başlattığını açıkladı. TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada destek oranının, Ar-Ge laboratuvarı bütçesinin yüzde 75'i kadar olacağı ve bir takvim yılındaki destek tutarının 10 milyon lirayı geçemeyeceğini ifade etti. 

TÜBİTAK Destek

Süreç niyet beyanı ile başlayacak
TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı için başvuru sürecinin aday kuruluşun niyet beyanı ile başlayacak. Türkiye'de Ar-Ge laboratuvarı kurmayı amaçlayan, alanında önde gelen teknolojiler oluşturan firmaların, sermaye şirketi şeklindeki yapılanmaları başvuruda yapılabilecek.

Desteğin kapsamı
Personel ve danışmanlık giderleri ile genel giderleri kapsayan TÜBİTAK Desteği kapsamına, toplam personel sayısının en az yüzde 50'si Türk, en az üçte biri de doktoralı olan kuruluşlar giriyor.  TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada, onaylanan ve destek kapsamına alınan Ar-Ge laboratuvarları bütçesinin yüzde 75'i kadar olacağı ve bir takvim yılındaki destek tutarının 10 milyon lirayı geçemeyeceği ifade edildi.