TÜGİAD'dan Brexit yorumu: Avrupa'yı zor günler bekliyor

Brexit referandumunu değerlendiren TÜGİAD Başkanı Rahmi Cuhacı, Avrupa'yı zor günlerin beklediğini söyledi

TÜGİAD'dan Brexit yorumu: Avrupa'yı zor günler bekliyor

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma ya da kalma kararını belirleyen BREXIT referandumunu değerlendiren Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Rahmi Çuhacı, İngiltere'nin ayrılık kararını "dramatik" olarak nitelendirdi.

Avrupa'yı zor günler bekliyor
Cuhacı, referandımın gerekçesinin, sonucundan çok daha önemli oldğunu, mültecilik gibi tüm insanlığı ilgilendiren bir sorunu çözmek yerine bu sorun sır çevirmek isteyenlerin de böylece belirlediğini söyledi. Açıklamasında, piyasalar açısından esas önemli olanan İngiltere Başbakanı Cameron'un istifası ve Fransa ile Hollanda gibi diğer AB ülkelerinin de referanduma gitme isteğini duyurması olduğunu vurgulayan Çuhacı:

"İlişkiler zaten kırılganken, Brexit'i genel seçimleri kazanmak için kendi gündeme getirdi. Sonra kendisi pişman oldu. Pandora’nın kutusunu kendisi açtı. Önümüzdeki 3 ay çok önemli, Cameron'ın istifası işi daha da karıştıracak.  Çıkış 2 yılllık bir süreç. Global piyasalar 2-3 günde uzmanların yorumlarıyla yönünü belirleyecek, ama tabi ilk tepkilere aldanmamak lazım." ifadelerini kullandı.

TÜGİAD'dan Brexit yorumu: Avrupa'yı zor günler bekliyor

AB, Almanya Birliği olma yolunda
Çuhacı, İngiltere'de yapılan referandum soncunun AB için çok zor bir süreci de beraberinde getirdiğini ve mülteciler konusunda Almanya'nın aşırı liderlik baskısının da gönülsüzlükleri artırdığını vurgulayarak:

"Avrupa Birliği Almanya Birliği olmaya doğru gidiyor" dedi.