TÜGİK Başkanı 'Konut satışlarındaki artış, siyasi iradeye duyulan güvenin göstergesi'

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral, konut satışlarındaki artışın ekonomik istikrar ve siyasi iradeye duyulan güvenin göstergesi olduğunu söyledi

TÜGİK Başkanı 'Konut satışlarındaki artış, siyasi iradeye duyulan güvenin göstergesi'

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2017 yılı genelinde açıkladığı konut satış istatistikleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 dolayında bir artışa işaret ediyor. Konut satışlarındaki artış eğilimini değerlendiren Türkiye Genç İş adamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral bu artışın ekonomik istikrar ve siyasi iradeye duyulan güvenin göstergesi olduğunu söyledi.

Ekonomik istikrar ve siyasi iradeye duyulan güvenin ifadesi
Mayıs ayı itibarıyla bir önceki yılı aynı dönemine kıyasla konut satış rakamlarında yaşanan yüzde 1.5 oranındaki artışın ekonomiktikrar ve siyasi iradeye duyulan güvenden kaynaklandığı yorumunu yapan Güral "Ayrıca yabancı yatırımcılara yapılan konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre sağlanan yüzde 10.1’lik artış, dış ekonomik çevrelerin ülkemize yönelik siyasi ve ekonomik beklentilerinin müspet yönünü ifade etmesi açısından çok anlamlıdır." ifadelerini kullandı.

Türkiye inşaat sektörü tüm dünya ülkelerine örnek oluyor
Güral, Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünün gösterdiği başarının, yalnızca yakın coğrafyayı değil, tüm dünya ülkelerini de etkiledeğine de dikkat çekerek "Bu başarı tüm dünyaya örnek olmaktadır..." dedi. Türk şirketlerinin uluslararası arenada gerçekleştirdiği başarılı projelerin sayısının her geçen gün arttığını da belirten Güral "
Önümüzdeki dönemde bizi bekleyen yeni işbirlikleriyle Türkiye’nin bu sektördeki hâkimiyetinin dünya genelinde kalıcı hale geleceğine yürekten inanıyoruz.” dedi. 

Konut satışları yükseliyor
Türkiye İstatistik Kurumu Verileri'ne göre Türkiye Konut sektörü 2017 yılının ilk 5 ayındaki satış rakamlarıyla 2016 yılının aynı dönemini geride bırakmıştı. Ocak-Mayıs döneminde yapılan satışlar 556 bin 785 adet olarak ölçülmüş böylece 2016 yılının aynı dönemindeki 524 bin 612 adetlik seviyeye kıyasla 32 bin 173 adelik bir fazla yaratılmıştı.