TÜİK rakamlarından sektöre büyümeye devam mesajı

TÜİK tarafından bugün açıklanan Mayıs ayına ait konut satış rakamları, sektörde memnuniyetle karşılandı. Sektör temsilcileri, rakamları, gayrimenkul sektörünün büyümesini sürdüreceği yönünde yorumladı.

TÜİK rakamlarından sektöre büyümeye devam mesajı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün açıklanan Mayıs 2017 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri, sektörün satışlardaki artış eğilimini korumayı sürdürdüğünü gösterdi. Sektör temsilcileri ise, TÜİK rakamlarını, büyümenin devam edeceğinin işareti olarak yorumladı.

Özyurt "Yerli ve yabancı yatırımcı harekete geciyor"

TÜİK rakamlarından sektöre büyümeye devam mesajı

Mayıs ayı rakamlarının konuta olan büyük talebi doğruladığını ve devlet teşvik, faiz indirimleri ve kampanyalarla ivme kazanan sektörün büyüme eğilimini koruyacağının işaretini verdiğini söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt yabancı yatırımcılara tanınan hakların da satışların artışında etkili olduğu yorumunu yaptı. Özyurt, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturduğunu da hatırlatarak "Referandum sonrası yabancı yatırımcının Türkiye'ye akın ettiğini söyleyebiliriz. Çünkü yabancı yatırımcı, Türkiye'yi bizden çok daha iyi takip ediyor. Ekonomideki iyiye gidişin hem yabancı yatırımcıyı hem de yerli yatırımcıyı harekete geçirdiğini söyleyebiliriz. " dedi. 

Dündar "Sektör hız yitirmeden büyümesini sürdürüyor"

TÜİK rakamlarından sektöre büyümeye devam mesajı

TÜİK rakamlarının gayrimenkul sektörü için memnuniyet verici olduğunu dile getiren 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da konut satışlarının yüzde 1.5 oranında artışının sektörün hız kaybemeden büyüdüğünü gösterdiğini söyledi. Dündar sektörü "Türkiye ekonomisinin belkemiği olarak tanımlayarak "Hükümetin gayrimenkul sektörüne vermiş olduğu destek ve teşvikler gayrimenkul sektörünün bugünlere gelmesinde büyük katkısı oldu.  Son bir yıl içinde gayrimenkul sektörüne yönelik alınan tedbirler, sektörün gelişiminde büyük rol oynadı. KDV'de yapılan indirim, tapu harç oranında ki düşüş, yabancı yatırımcının önünün açılması için alınan tedbirler ve daha bir çok önlem sektörün bugünlere gelmesini sağladı." dedi  

Çulhalık "Sektör hala güvenli liman"

TÜİK rakamlarından sektöre büyümeye devam mesajı

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık da gayrimenkul sektörünün güvenli liman olma özelliğini koruduğunu söyledi. Geçen yıla kıyasla yaşanan yüzde 1.5 oranındaki artışın Türk halkının gayrimenkulü güvenli liman olarak görmeye devam etmesinin göstergesi olduğunu vurgulayan Çulhalık " TÜİK tarafından açıklanan son rakamlar, bizlere gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olmaya devam ettiğini gösterdi. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün ve dolayısıyla gayrimenkulün bu özelliğini sürdürmeye devam etmesini bekliyoruz." dedi.