TÜİK'te bir devrin sonu

Türkiye İstatistik Kurumu, yayın politikasını yenileme kararı aldı. Kurum artık. alternatif yayın kanallarına ağırlık verecek

TÜİK'te bir devrin sonu

Türkiye İstatistik Kurumu,(TÜİK) resmi sitesinden yapılan açıklamada, bilgi sunum hizmetlerinde yaşanan hızlı değişim, teknolojik gelişmeler ve kullanıcı alışkanlıkları baz alınarak, yayın politikasını yenileme kararı aldığını açıkladı. 

Basılı yayınlar uzun ve masraflı
TÜİK tarafından yapılan açıklamada, üretilen istatistiklere ait haber bültenlerinin anlık olarak kurum web sayfası üzerinden yayınlandığı, kitap olarak basılan yayınların hazırlanmasının da uzun zaman alabildiği belirtilerek:

'Veri güncelliğini de kısa sürede kaybetmektedir. Basılı yayın üretmenin yüksek maliyeti ve çevreye olan etkileri de dikkate alındığında alternatif dağıtım kanallarına ağırlık verilmesi zorunlu hale gelmiştir. Buna karşılık ana dağıtım kanalımız olan web sayfamız, bilgilere erişim kolaylığı, güncelliği ve geniş kapsamı ile öne çıkmakta ayrıca kullanıcılara analiz edilebilir veri sağlamaktadır. Bu çerçevede Kurumumuz 2015 yılından itibaren ilkesel olarak basılı yayın üretimine son vermeye karar vermiştir. Daha önce basılı olarak yayınlanmakta olan istatistikler Kurum web sayfası aracılığıyla tablolar ve veri tabanları halinde kullanıcılara sunulmaya devam edecektir. Bununla birlikte Kurumumuz özel günlere ait yayınların basımına devam edecektir...' ifadelerine yer verildi.