Tulip davası Türkiye lehine sonuçlandı

Emlak Konut ile Hollandalı Tulip şirketi arasında devam eden davada karar verildi. Mahkeme Tulip'in tüm tazminat taleplerini geri çevirerek, Türkiye lehine karar verdi

Tulip davası Türkiye lehine sonuçlandı

13 Mart 2014 / Posta Gazetesi

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş. tarafından ihale edilen İstanbul Bahçeşehir Ispartakule 3. Bölge Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ile ilgili Hollandalı Tulip Real Estate and Development Netherlands BV şirketi ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Tahkim Davası’nın sonuçlandı. Şirketin 280 milyon euro zarar ettiği iddiası ile açtığı davada mahkeme, Tulip’in tüm tazminat taleplerini geri çevirdi ve Türkiye lehine karar verdi.

Konuyla ilgili Emlak Konut GYO tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Emlak Konut GYO A.Ş. tarafından ihale edilen İstanbul Bahçeşehir Ispartakule 3. Bölge Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’ni çoğunluk hisseleri bir Hollanda şirketi olan Tulip Real Estate and Development Netherlands BV’ye ait olan Tulip Gayrımenkul Geliştirme ve Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Türk ortakları FMS, Mertkan ve İlci firmalarından oluşan Ortak Girişim üstlenmiştir.

Sözleşmenin işin süresinde tamamlanmadığı gerekçesi ile 18 Mayıs 2010 tarihinde Emlak Konut GYO tarafından feshedilmesi üzerine, Hollandalı şirket Tulip BV tarafından, kendilerine yeterli süre uzatımı verilmeksizin sözleşmenin haksız olarak feshedildiği ve Türkiye’deki yatırımlarına devlet müdahalesi ile el konulduğu, böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin Hollanda Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Hakkında Anlaşmadan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal ettiği iddiası ile 11.10.2011 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı Dünya Bankası tarafından kurulan ICSID (Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Merkezi) nezdinde tahkim davası açılmıştır. Davada Tulip BV yaklaşık olarak 280 milyon euro olduğunu iddia ettiği zararının faizi ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nden tazminini talep etmiştir.

Mezkur davada; Tulip BV’yi Amerikalı hukuk şirketi Crowell&Moring; Türkiye Cumhuriyeti’ni ise Kuseyri Hukuk Bürosu, İsviçreli Lalive Law Firm ve Amerikalı Nixon Peabody LLP temsil etmiştir. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın  tanıklık yaptığı duruşmaya Türkiye Cumhuriyeti adına Başbakanlık Başhukuk Müşaviri Av. Sami Arslan Aşkın, Emlak Konut GYO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, Yönetim Kurulu Üyesi Aliseydi Karaoğlu ve Genel Müdür Murat Kurum katılmıştır.

Söz konusu dava 25 Şubat 2014 tarihinde karara bağlanmış olup, 10.03.2014 tarihinde açıklanan kararda, davacı Tulip BV’nin tüm taleplerinin reddine karar verilmiştir.”