Tunceli HES'lerine iptal kararı

Tunceli'nin Munsur Vadisi içinde yapılması düşünülen 4 HES projesine Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi'nden iptal kararı çıktı

Tunceli HES'lerine iptal kararı

Tunceli'nin Munzur Vadisi içinde yapılması düşünülen 4 HES projesi, Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi tarafından, hukuka aykırılık ve ÇED yetersizliği gerekçesiyle reddedildi.

Munzur'a çivi bile çakılamaz
Kurulması düşünülen Hidro Elektrik Santralleri için iptal davası açan avukat Özgür Ulaş Kaplan, mahkeme kararı ile birlikte birçok ziyaret yeri ve kutsal mekanın kurtulmuş olduğuna dikkat çekerek: 'Munzur Vadisi'ne artık hiç kimse bir çivi bile çakamayacak. Bu karar da Alevi inancı açısından son derece olumlu bir durum ve karardır.' açıklamasını yaptı.

Munzur Vadisi

HES davalarının akıbeti
Tunceli ve Ovacık İlçesi arasında konumlanan Munsur Vadisi Milli Parkı içinde yapılması planlanan 4 HES projesinin iptal kararına giden yol, 5 Avukat ve 19 vatandaşın Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi'ne başvurularıyla açılmıştı. Mahkeme, Konaktepe 1 ve Bozkaya Baraj ve HES projelelerini, hukuka aykırılık ve ÇED yeterliliğinin olmadığı gerekçesiyle, Temmuz ayında iptal etmişti. Mahkeme son olarak da 31 Ekim günü yapılan duruşmada, yapılması öngörülen son proje Kaletepe Hes projesini de iptal etme kararı aldı.

Karar emsal oluşturacak
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avukat Kaplan, şu açıklamalarda bulundu: ' Devlet bir daha vadi içinde baraj projesi hayata geçirmek isterse bu tamamen hukuksuz ve kaçak bir çalışma olur ve buna da kimse müsaade edemez zaten. Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi'nin bu kararı bütün Dersimlileri ve çevrecileri sevindirmiştir. Bu mahkeme kararı ile birçok ziyaret yerimiz ve kutsal mekanımız da kurtulmuş oluyor. Bu da Alevi inancı açısında son derece olumlu bir durum ve karardır. Munzur Vadisi'nde projelendirilen hiçbir baraj ve HES projesi için ÇED olumlu kararı yoktu. Bütün HES projeleri ÇED kararlarından muaf tutulmuşlardı. Mahkeme ÇED olumlu kararı alınmadan böyle bir projenin hayata geçirilmeyeceğini kesin bir kararla belirtiyor. Bu durumun özellikle milli parklarda hukuka aykırı olduğunu belirtiyor ev baraj projelerini iptal ediyor. Munzur Vadisi Milli Parkı'nda ÇED olumlu kararı alınması mümkün değil ve bu durumda Munzur Vadisi'nde bir daha herhangi bir baraj projesinin onaylanacağını hiçbir şekilde düşünmüyoruz.' dedi.