Tüp geçit projesi son durum!

İstanbul'da hayata geçirilecek Tüp geçit projesi son durum ve detayları için haberimizi inceleyebilirsiniz

Tüp geçit projesi son durum!

3 katlı Büyük İstanbul tüneli projesi dünyanın ilk üç katlı tüneli olma özelliğini taşıyor. istanbul'un mega projesi olan proje 3,5 milyar dolara mal olacak. 2020 yılında tamamlanması planlanan tüp geçit projesi aynı zmaanda çevre dostu olma özelliği taşıyor. 

Tüp geçit projesi ile, Hasdal - Ümraniye - Çamlık arası 14 dakika, İncirli - Söğütlüçeşme arası 40 dakikada geçilecek. Proje ile birlikte İstanbul'daki 9 raylı sistem birbirleriyle bağlanacak. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü ve Yavuz Sultan Köprüsü, birbirine bir ring halinde bağlanıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne ihtiyacı olan karayolu geçişi ve Boğaziçi Köprüsü'nü tamamlayacak olan metro geçişi tek bir hat ile üç katlı büyük mega projesi ile bir bütünlük haline gelecek. 

Ortasında metro geçişinin, alt ve üst katlarında ise karayolu geçişinin yer alacağı tüp geçit, İstanbul'daki ulaşımı rahatlatacak. Tünelin deniz yüzeğindeki derinliği 110 metre, çapı ise 18.80 metre olacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu ise 6.5 kilometre olacak.