Turgay Tanes: Dönüşümde işler pek iyi ilerlemiyor, sertifika çok tercih edilmeyebilir

Yapı Sektöründe Yeni Açılımlar İçin Fırsatlar panelinde konuşan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, kentsel dönüşümün hızlı ilerlemediğini söyledi. Tanes, gayrimenkul sertifikasının da çok tercih edilmeyebileceğine dikkat çekti

Turgay Tanes: Dönüşümde işler pek iyi ilerlemiyor, sertifika çok tercih edilmeyebilir

İş GYO Genel Müdürü Turguy Tanes, YEM işbirliği ile düzenlenen Yapı Sektöründe Yeni Açılımlar İçin Fırsatlar Paneli'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşümde işler o kadar da iyi gitmiyor
Tanes, konuşmasında kentsel dönüşümde işlerin o kadar iyi ve hızlı bir şekilde ilerlemidiğini belirterek: "Bu gidişatın yavaş olmasının sebebi; hem aşırı beklenti içinde olan yatırımcılar, hem de hak sahiplerinin yüksek talepleridir." dedi. Kentsel dönüşümde mevzuattan kaynaklanan sorunların devlet tarafından çözüldüğünü ancak yasal boşluklar bulmaya çalışan hırsıl oyuncuların var olduğunu söyleyen Tanes: "Fakat başarılı işlerin yapıldığı yerler de var, Kartal örneğinde olduğu gibi.”

Gayrimenkul sertifikası beklenen ilgiyi görür mü?
Turgay Tanes, gayrimenkul sertifikası uygulamasının daha önce de denendiğini ve başarısız oludğunu da hatırlatarak :"Bu çok iyi planlanarak halka sunulması gereken bir enstrüman. Şu anda uygulandığı haliyle; 2-2,5 sene sonra tamamlanacak bir projeden sertifika topluyorsunuz 3 yıl içinde asli edimi yapmak istediğinizde, örneğin 1+1 daire için, o sürede ödediğiniz para ortalama 400-450 bin TL’ye tekabül ediyor. O kadar süre içerisinde bu meblağ da yatırım yapabilecek biri satış ofisine gittiğinde bir sürü alternatif ile karşılaşıyor, dolayısıyla gayrimenkul sertifikasını tercih etmesine bir sebep yok.  " dedi. 2 ya da 2.5 senenin bir daire için gerekli parayı toplamak için yeterli olmadığını da belirten Tanes, uygulamanın 6-7 gayrimenukl üreticisinin havuzunda bulunan enstrümanlarla yürütülmesi gerektiğini ve insanların da eline para geçtikçe alım yapabilmesine olanak tanıyacak şekilde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.