Turgay Tanes: KDV üretici, yatırımcı üzerinde yükü anormal!

Dubai Cityscape 2014'e katılan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Kartal projeleri ile ilgili bilgi verirken KDV oranlarıyla da ilgili konuştu

2'nci kez Dubai Cityscape'e katılan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Kartal projesini tanıtmak amacıyla geldiklerini söyledi. Birçok farklı yatırımcılarla görüştüklerini dile getiren Tanes, başvuruların iyi olduğunu da açıkladı. Körfez yatırımcılarla görüşüp, satışları tamamlamayı amaçladıklarını da dile getiren Tanes, Kartal projesi ile ilgili şunları söyledi:

Kartal projemiz 3 tane konut, 2 ofis bloğundan oluşuyor. Yaklaşık 3 bin küsür inşaat alanına sahip. Konut bloğunda 900 adet daire olacak, satışa çıkan ise 300 daireden meydana gelen bloktan olacak. Ofis bloğu dışında da ticari alan bulunuyor. 3'ncü kattan itibaren ada manzaralı daireler yer alıyor. TEM, E5, Marmara, sahil yolu ile birlikte deniz ulaşımı da olan bir bölgedeyiz. 

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, NEF ile birlikte ortak proje hayata geçirdiklerini de açıkladı. 4 farklı bir proje yaptıklarını söyleyen Tanes, 3-4 bin konutluk proje olduğu detaylarını verdi. İstanbul Finans Merkezi'nde ruhsat aşamasında olduklarını da belirten Turgay Tanes KDV indirimi ile ilgili çalışmalar hakkında şunları söyledi:

Gerçekten KDV'nin üretici, yatırımcı üzerinde yükü anormal. Son dönemde yapılan demeçlerde biraz küçültülüyor. İşte reel sektörü biz öldürüyor, inşaata giriyormuş gibi. Camından çimentosuna, kumundan lavabosuna, klozetinden mutfak malzemesine kadar mal aldığımız sektörler reel değil mi? Maalesef bakanımız bile ölü bir sektörmüşüz gibi konuştu. Ezbere konuşulacak bir şey değil. Bizim sektörümüzün diğer sanayiciye nasıl katkıda bulunduğuna daire bir çalışma sunacağım. Her mal alışımızda maliye hazinesine inanılmaz katkıda bulunuyor. KDV hem bize yük hem de tüketiciye yük.