Turizm merkezinde dev yıkım kararı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayder Yaylası'nda yer alan 158 bina için yıkım kararı alındı

Turizm merkezinde dev yıkım kararı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin doğa turizmi alanındaki en önemli merkezlerinden biri olarak gösterilen Ayder Yaylası'nda yer alan 158 yapı için yıkım kararı alındı. Ancak, Çamlıhemşin Belediye Meclisi tarafından alınan karar, yıkım ihalesine herhangi bir firmanın katılmaması nedeniyle uygulanmadı. Ayder Yaylası'ndan toplam 290 adet yapı bulunuyor. 

Yayla plansız korunamaz
Ayder Yaylası'nın farklı koruma kararları ve kurumlar arasında yaşanan karmaşanın kurbanı olduğunu söyleyen Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, bu doğa cennetinin plansız korunamayacağını belirtti. Yaylada kaçak ya da ruhsata aykırı olarak inşa edilen toplam 158 adet bina için yıkım kararı çıktığını, bu binaların sahiplerine ise alternatif gösterilmesi gerektiğini söyleyen Haşimoğlu:

"Ayder Yaylası, günde 10 bin araç ve 35 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ancak planlar yetersiz, araçlara park edecekleri bir yer dahi gösterilmemiş. Koruma amaçlı imar planlarının yapılması şart..." şeklinde konuştu. 

Gereklilikler yerine getirilmedi
Ayder Yaylası 1998 yılında Doğal SİT ilan edildi. Valilik tarafından 2 yıl içinde çıkarılması gereken Koruma amaçlı İmar Planı ise aradan geçen 18 yıla rağmen çıkarılmadı. Bugüne dek çok sayıda kişi kaçak ve beton yapılar inşa ettiği gerekçesiyle SİT ve Milli Park Yasalarına muhalefetten yargılanmış durumda... Çamlıhemşin İlçesi'nin 19 km güney doğusunda ve 1.350 metre yükseklikte yer alan Ayder Yaylası, aynı zaman şifalı su kaplıcalarıyla da turist çekiyor.