Türk Akımı'nda ikinci boru hattı için yeni koşul

Rusya ve Türkiye'nin resmi makamlarınca onaylanan Türk Akımı projesinin ikinci boru hattı şarta bağlandı. Rusya, ikinci hattın, Avrupa'dan garanti alınmaması halinde inşa edilmeyeceğini açıkladı

Türk Akımı'nda ikinci boru hattı için yeni koşul

Rusya doğal gazının Avrupa'ya Türkiye üzerinden taşınmasını öngören Türk Akımı projesinin ikinci hattı şarta bağlandı. Rusya tarafından yapılan açıklamada, Avrupa'dan alım garantisi alınmaması halinde ikinci hattı inşa edilmeyeceği açıklaması geldi

Putin'in onayından geçmişti

Son dönemde Rusya Parlamentosu ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayıyla birlikte Rusya açısından da resmiyet kazanan Türk Akımı projesinin ikinci boru hattı inşaatıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Dördüncü Avrupa Departmanı Direktörü Aleksandr Botsan-Harchenko, ikinci boru hattının inşası için Avrupa'dan resmi garantilerin alınmasına bağlı olduğunu açıkladı. Harchenko: "Avrupa'dan resmi garantiler alınmazsa Türk Akımı projesinin ikinci boru hattının yapımı planlanmıyor..." dedi.

Alım garantisi yoksa inşaat riskler içeriyor

Konuyla ilgili olarak Rus Haber Ajansı Interfaks'a açıklamalarda bulunan Harchenko, ikinci hattın inşası için Avrupa Komisyonu tarafından verilecek bir garanti beklediklerini, bunun gerçekleşmemesi halinde yeni bir hattın inşasının risk olacağını söyledi. Türkiye'yi ilgilendiren ilk hat kapsamında gerekli tüm onayların alındığını da söyleyen Harchenko:

"İkinci hat, Güney Avrupa'ya kesintisiz doğal gaz teminini sağlayacak. İkinci hat için herhangi garantinini verilmemiş olması, Sırbistan başta olmak üzere bazı ülkelere ekonomik zararlar veriyor..." dedi.