Türk Akımı'nda inşaat 2017'de başlıyor

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı anlaşmasının deniz ayağı inşaatının 2017'de başlayacağı açıklandı

Türk Akımı'nda inşaat 2017'de başlıyor

Rusya gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesinde anlaşmalar. Hükümetlar arası mutabakatın ardından anlaşmaya ilişkin ayrıntıları kamuoyuna deklare eden taraflar, projenin deniz ayağındaki inşaatın 2017 yılı içinde başlayabileceğini açıkladı. 

Gazprom başkanı açıkladı
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, projenin deniz kısmı inşaatının 2017 yılı içinde başlayabileceğini söyledi. Net tarih olarak 2017 yılı sonu ya da en geç 2018 yılının ilk çeyreğini veren Medvedev: "Türk Akımı'nın denizden geçecek kısmının inşaatına 2017 sonunda ya da en geç 2018'in ilk çeyreğinde başlamayı planlıyoruz" şeklinde konuştu. 

Miller'in açıklamaları revize edildi
Türk Akımı projesinin ayrıntılarına yönelik çelişkili açıklamalar, kimi maddelerin henüz netleşmemesine bağlanıyor. Dün Gazprom Başkanı Aleksey Miller da, Türk akımı projesi inşaatının 2018 yılında başlayacağını belirterek 2017 yılına ilişkin herhangi bir ifadede bulunmamıştı. Miller:

"Projenin denizden geçen kısmı Gazprom'a ait olacak. Projenin hem ilk hem de ikinci kol inşaatının finansmanı da bizim tarafımızdan üstlenilecek..." ifadelerini kullanmıştı.