Türk Akımı'nın birinci etap inşaatı İsviçreli şirketin

Rusya doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı doğal gaz boru hattı projesinin ilk etap inşaatını İsviçreli şirket Alseas Group üstlendi

Türk Akımı'nın birinci etap inşaatı İsviçreli şirketin

Rus şirketi Gazprom, Türk akımı projesinin ilk etap inşaatı için İsviçre merkezli Alseas Group S.A. ie sözleşme imzaladığını açıkladı. Projenin ilk aşamasında inşaat Karadeniz'in altından geçecek. 

Türk firmalarının beklentisi boşa çıktı
Rusya doğal gazının Karadeniz ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören Türk Akımı doğal gaz boru hattının ilk etap inşaatını İsviçreli Alseas Group S.A. üstlendi. Gazprom tarafından yapılan açıklamada, Karadeniz'in altından geçecek ilk etap inşaatı için İsviçreli şirket ile anlaşma imzalandı.

Türkiye tarafı tamam, gözler Rus parlamentosunda
Anlaşmaya ilişkin ilk adım Türkiye tarafından atılmış, TBMM'de anlaşmanın onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlanan proje resmiyet kazanmıştı. Rusya tarafı ise TBMM'nin bu anlaşmayı onaylamasını memnuniyetle karşılamış ve sürecin Rusya parlamentosunun onayı ile hızlanacağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen Rusya Başbakanı Medvedev ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım Türk Akımı projesinin yanı sıra stratejik konularda işbirliğinin sürdürüleceğini bildirmişti. İkili görüşmelerin odak noktasında "mali işbirliğini güçlendirecek ortak fonun" oluşumu ve Akkuyu Nükleer santralinin 2023 yılına kadar başlaması gibi hedefler de dile getirilmişti.