Türk çelik boru sektörü yükselişte

Türk çelik boru sektörü tüm olumsuz etkenlere rağmen üretim ve ihracatını artırmaya devam ediyor

Türk çelik boru sektörü yükselişte

06 Eylül 2013 / emlakwebtv
Türk çelik boru sektörü tüm olumsuz etkenlere rağmen üretim ve ihracatını artırmaya devam ediyor. Avrupa Birliği’nde uzun süredir devam eden ekonomik durgunluk, Ortadoğu’da yaşanan siyasi gerilimler ve yurtiçindeki çelik boru talebindeki sınırlı artışa rağmen çelik boru sektörü üretimini artırıyor. Sektör, Ocak – Ağustos 2013 döneminde üretimini bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 3 oranında artışla 2,85 milyon tona ulaştırdı. Aynı dönemde yurtiçi tüketim 2012 yılının aynı dönemine oranla yüzde 2 artarak 1,75 milyon ton oldu.

Ocak – Ağustos 2013 döneminde çelik boru ihracatı en fazla Irak, Cezayir ve ABD’e yapıldı
Ağustos ayı sonu itibariyle 8 ayda miktar bazında 1,23 milyon ton olarak gerçekleştirilen çelik boru ihracatı, 2012 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 4,16 yükseldi. Bu dönemde Türk çelik boru ihracatı değer olarak ise yüzde 0,2 azalarak 1,1 milyar olarak gerçekleşti. Ocak – Ağustos 2013 döneminde çelik boru ihracatının en fazla yapıldığı 3 ülke sırasıyla Irak, Cezayir ve ABD oldu.

Çelik boru sektörünün aylık bazdaki değerlerine baktığımızda, Ağustos ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre yükseliş ivmesini koruduğunu görüyoruz. Bu dönemde çelik boru ihracatı miktar olarak 7,6 artarak 162 bin tona ulaştı. Sektör ihracatını değer bazında ise yüzde 6,9 artırarak 151 milyon dolar olarak gerçekleştirdi.

Çelik boru ithalatı da artıyor
Yerli piyasada kullanılmak üzere ithal edilen çelik boruların gümrük vergisinden muaf olması çelik boru sektörü üretimini olumsuz yönde etkiliyor. Ocak – Temmuz 2013 döneminde dikişli çelik boru ithalatı yüzde 37,8 artarak 80 bin tona ulaştı. Aynı dönemde yaklaşık 173 bin ton dikişsiz çelik boru ithalatı gerçekleşti.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya ihracat artıyor
Bu dönemde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki altyapı yatırımlarına bağlı olarak artan çelik boru ihtiyacı sektörün ihracatına ivme kazandıran etkenlerden oldu. Ocak – Ağustos 2013 döneminde Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarının en önemli iki alıcısı Cezayir ve Irak’a gerçekleştirilen ihracatta da önemli artışlar sağlandı. Bu dönemde yapılan toplam çelik boru ihracatının yaklaşık üçte biri Irak ve Cezayir’e yapıldı. Ağustos sonu itibariyle Cezayir’e yüzde 178 artışla 155 milyon 728 bin dolar, Irak’a yüzde 23,33 artışla 225 milyon 660 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği ve ABD’ye yapılan ihracatlar azalıyor
Ağustos ayında, Türkiye’den ithal edilen petrol ve sondaj borularına yönelik olarak anti damping ve telafi edici vergi soruşturması başlatan Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan çelik boru ihracatı Ocak – Ağustos döneminde miktar bazında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,8 azalarak 162 bin tona geriledi. Bu dönemde Avrupa Birliği ülkelerine yapılan çelik boru ihracatında ise gerilemenin devam ettiği görüldü.

Sektörün Ağustos ayı performansını değerlendiren Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Genel Sekreteri Mehmet Zeren, “Dünya çelik boru pazarının en önemli aktörlerinden biri olarak 140’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Sektörümüz tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik sıkıntılara rağmen üretimini ve ihracatını artırmaya devam ediyor. Özellikle bir yenilenme sürecinden geçen Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya gerçekleştirilen ihracatımızdaki artış sektörün yüzünü güldürüyor. Ancak sektörümüzün en önemli ihracat pazarlarından Avrupa Birliği ülkelerine ve ABD’ye yapılan ihracatta gerileme devam ediyor.” dedi.

Mehmet Zeren, “Günümüzde üretilen dikişli çelik borular yüksek basınç ve ısıya karşı dayanıklı yapıları sayesinde dikişsiz çelik boruların kullanıldığı alanlarda da kullanılabiliyor. Buna bağlı olarak toplamda 250 bin tonluk dikişli ve dikişsiz çelik boru ihtiyacının ithalat yerine yurtiçinden karşılanması, mevcut üretim potansiyelimizi kullanabilmek adına büyük önem taşıyor. AB ülkelerinin yassı çelik ithalatına yüzde sıfır gümrük vergisi uygulanmasına karşılık Türk çelik boru üreticilerinin hammaddeyi dünya piyasalarından daha yüksek fiyatlarla temin etmesi rekabeti zorlaştırıyor. Çelik boru sektörünün rekabet gücünü ve üretimini artırabilmesi için gümrük vergisinde düzenlemeler yapılması şart” dedi.