Türk çelik ihracatına üç ayrı soruşturma

Amerika kıtasındaki bölgesel ülke üreticilerinin, tehdit olarak gördükleri Türk çelik sektörü ve ihracatını engelleme çalışmaları artarak devam ediyor

Türk çelik ihracatına üç ayrı soruşturma

26 Ağustos 2013 /Emlakwebtv 

ABD’de çelik boru ihracatı için başlatılan antidamping soruşturması ile mücadele eden Türk çelik sektörü Kolombiya’dan gelen yeni bir koruma önlemi soruşturmasının şokunu yaşıyor. Çelik İhracatçıları Birliği, bu doğrultuda bir yandan antidamping diğer yandan koruma önlemi soruşturmalarını engelleme çalışmalarını Ekonomi Bakanlığı ile koordineli olarak sürdürüyor.

Kuzey ve Güney Amerika pazarında bölgesel üreticilerin şikâyetleri Türk çelik sektörünün önünü kesiyor. Sektör ihracatında önemli bir paya sahip olan ABD’den sonra Kolombiyalı üreticilerin Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı nezdinde başlatmak üzere talepte bulunduğu koruma önlemi soruşturması Türk çelik sektörünün ülkeye ihraç ettiği inşaat demiri ve profil ürünlerini içeriyor.

Kolombiya’ya Türk çelik sektörünün 2012 yılının Ocak-Temmuz döneminde gerçekleştirdiği ihracat; 86 bin 374 ton ve 59,2 milyon dolar. Çelik sektöründe, bölgesel üreticilerin piyasalarda söz sahibi olmak istemelerinin sonucu olarak, bu yıl aynı dönemde Kolombiya’ya çelik ihracatımız miktar bazında yüzde 69,6 değer bazında ise yüzde 68,6 oranında bir gerileme yaşandı. 2013 yılının yedi aylık döneminde Kolombiya’ya toplam ihracatımız 26 bin 244 ton ve 18,56 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomi Bakanlığı’ndan edilen bilgiye göre; alaşımsız çelikten üretilen bazı profiller, borular, filmaşin ve inşaat demiri ürünleri için üç ayrı soruşturma açıldı. Söz konusu ürünler 2013 yılı Ocak-Temmuz döneminde Kolombiya’ya yapılan çelik ihracatının yüzde 73,9’luk bölümünü oluşturuyor.

Kolombiya tarafından açılın soruşturma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Ürünlerimiz ile ilgili sadece soruşturma talebi yapılmış durumda. Yapılacak değerlendirme neticesinde Türkiye’nin soruşturma dışı kalacağına inanıyorum. Ancak son dönemlerde Amerika’da karşılaştığımız bu tarz talepler sektörümüzü oldukça zorluyor. Amerika bizim için çok önemli bir ihracat pazarı, ancak en çok soruşturma ile de bu bölgede karşılaşıyoruz. Bölge ülkeleri kendi üretimlerini yapıyorlar ve bu pazarda söz sahibi olmamız bu üreticileri rahatsız ediyor. Bu sebepten dolayı Türk çelik ürünlerine yönelik koruma önlemi soruşturması başlatmak ve damping davaları açmak gibi tarife dışı engeller koymak yolu ile sektörümüzün etkinliğini azaltmak istiyorlar. Kolombiya’ya aslında şu an için yüksek miktarda bir ihracatımız olmamakla birlikte söz konusu ürünler bu ihracatın büyük bölümünü karşılıyor ve bizim için ticaret yaptığımız her ülke çok önemli. Bu nedenle birlik olarak gerçeği yansıtmayan bu iddialarla mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu ülkelerdeki pazar payımızı korumaya kararlıyız. ” dedi.