Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Bakü’de yapılacak

İki yılda bir Türk Devletlerinde yapılan Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı bu sene Ekim 2016’da Bakü’de yapılacak

 Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Bakü’de yapılacak

İki yılda bir Türk Devletlerinde yapılan Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı bu sene Ekim 2016’da Bakü’de yapılacak.

Ekim ayında Azerbaycan'da düzenlenecek Türk Dünyası Şehircilik Kurultayı öncesi çalışmalar şimdiden başladı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı olan Mehmet Ceylan ve beraberindeki heyet başkent Bakü'de bir dizi temaslarda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, "Her iki yılda bir yapmış olduğumuz Türk Dünyası Şehircilik Kurultayı'nı bu yıl Ekim ayında Bakü'de gerçekleştirmeyi planladık. Ekim ayında hep birlikte burada bütün Türk Dünyası ülkelerinden gelecek mimarlarla, mühendislerle ve akademisyenlerle birlikte gerçekleştireceğimiz Türk Dünyası Mimarlık Şehircilik Kurultayının hazırlık programını görüşmek ve karara bağlamak üzere buradayız. Önemli ziyaretlerimiz, görüşmelerimiz oldu verimli sonuçlar aldık" ifadelerini kullandı

Kurultayın yürütme kurulu başkanlığını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşma Bakanı Binali Yıldırım'ın yapacağını sözlerine ekleyerek, bu seneki kurultayın ana temasını "Enerjide ve Ulaşımda Kıta Aşan Projeler" oluşturacağını söyledi.

Şehircilik politikalarının kurultayda masaya yatırılacağını söyleyen Ceylan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Arzu ediyoruz ki milli bir şehircilik politikamız olsun. Geleceğe ortak adımlarla yürüyelim istiyoruz. Şehirlerimiz yaşanabilir şehirler olsun istiyoruz. Çağdaş fakat geleneklerimize de uygun mimari yapıda şehirler oluşturalım. Zengin kültürümüzden de esintiler alan, mimari dokusu zengin şehirlere sahip olalım istiyoruz. Bu kurultay geleceğe yönelik ortak yol haritamızın oluşturulacağı bir kurultay olacaktır."