Türk halkı konut almaktan vazgeçmiyor

EVA Gayrimenkul tarafından yapılan sektör analizi temmuz ayı içerisinde konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir artış gösterdiğini ortaya koydu.

Türk halkı konut almaktan vazgeçmiyor

Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen sektör analiz raporunun Temmuz ayı verilerine göre, konut satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla İstanbul'da yüzde 18, İzmir'de yüzde 19, Ankara'da ise yüzde 22 oranında artış gösterdi. Rapora göre geçen senenin aynı döneminde yüzde 13 olarak büyüyen konut kredisi hacmi, bu sene yüzde 20 düzeyine ulaştı. 

Konut satışlarında son iki yılın bilançosu: Yüzde 8 büyüme
Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. tarafından yayınlanan Periskop Analiz'in Ağustos ayı raporu açıklandı. Rapor, Temmuz ayı baz alınarak, son bir yıllık süreçteki konut kredisi kümülatif değişiminin yüzde 20 düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı. Genel Müdür Cansel Turgut Yazıcı, 2014 Temmuz ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 7'lik daralma gösteren konut satışlarının 2013-2015 döneminde yüzde 8'lük büyümeye ulaştığını kaydetti. 

İstanbul, İzmir ve Ankara'nın gerisinde
Şehir bazında konut satışlarının son bir yıllık dönemde Ankara'da yüzde 22, İzmir'de yüzde 19, İstanbul'da ise yüzde 18'lik  artış kaydettiğini belirten Yazıcı:

"2015'in üçüncü çeyrek başında konut kredisi faiz oranlarındaki artış sebebiyle, konut satışları biraz durağanlaşacak. 2015'in son çeyreğinde ise yeniden bir hareketlenme bekliyoruz..." dedi. 

Takipteki kredi oranı
EVA Gayrimenkul Değerleme
tarafından yayınlanan rapor, Ağustos ayında 10 senelik kredi maliyet artışlarının da yüzde 1.05 ile yüzde 1.25 arasında değiştiği vurgulandı. Bankalar arasındaki farklılıklara rağmen, ortalama 100 bin TL kredi için aylık ödemelerin, 10 senelik vadede bin 470 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 255 TL olduğunu açıklayan rapor, takipteki konut kredi miktarının da Temmuz 2015'te yüzde 0.47 düzeyinde olduğunun altını çizdi. Söz konusu rakam Haziran 2014'te yüzde 0.55 düzeyindeydi.