Türk inşaat sektörü iştah kabartıyor

Alman menşeili sigorta şirketi VHV Insurance Türkiye İrtibat Bürosu Genel Müdürü, Maximilian Stahl, inşaat sektöründeki hcim ve büyüme oranının yarıtırmcıların iştahını kabarttığını söyledi

Türk inşaat sektörü iştah kabartıyor

Alman menşeili sigorta şirketi VHV Insurance Türkiye İrtibat Bürosu Genel Müdürü Maximilian Stahl, inşaat ve enerji sektörlerindeki hacim ve büyüme oranının yarıtırmcıların iştahını kabarttığını söyledi.

1919 yılında Almanya'da kuruldu
Türkiye pazarına iki yıl önce giren VHV Insurance'nin Türkiye ayağının sorumlusu olan Stahl, inşaat ve enerji üretim tesislerinin sigortalanması konusundaki tecrübelerini Türk pazarı ile paylaşmak amacıyla Türkiye'ye yatırım yaptıklarını belirterek: 'Türkiye'deki inşaat ve enerji sektörü, yabancıların iştahını kabartıyor. İnşaat sektöründeki oyuncular, uluslararası pazarda da haklı bir üne sahipler. Enerji sektöründeki dışa bağımlılık ise, yatırımcıları daha verimli ve uzun ömürlü yatırımlar yapmaya yöneltiyor. Önümüzdeki yıllara yönelik yapmış olduğumuz piyasa ve büyüme potansiyeli araştırması sonucunda, inşaat ve enerji yatırımlarının GSYİH’nın üzerinde olacağını ortaya koydu. İnşaat sektörünün gelecek yıllarda lokomotif rolünü üstleneceğini öngörüyoruz. Bu durum, Türkiye’ye olan ilginin artmasına, ihracatın güçlenmesine ve ithalata olan bağımsızlığın azalmasına katkıda bulunacak.' şeklinde konuştu.

Firmanın yatırımları daha da büyüyecek
Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, Türk sigorta piyasası ile de güçlü bağlar kurduklarını aktaran Stahl, mevcut durumda reasürör olarak kalmayı doğru bulduklarını, bununla birlikte gelecekte çok daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını aktardı. Stahl, yakın gelecek portföylerinin arasında sorumluluk sigortaları ve kefalet sigortalarını da katmayı hedeflediklerini açıkladı.

VHL firması ve ticari gücü
Dünya üzerinde 3 bine yaklaşan çalışanı ve 15 bin acente-broker ağıyla dikkat çeken VHV, özellikle inşaat ve proje sigortalarındaki işlemleriyle Almanya'nın en önemli sigorta şirketi konumunda. 3.5 milyar euroluk yıllık prim hcamine sahip olan firma, yüzde 20'lik bir pazar payı ile öne çıkarken, Avusturya, Fransa, İtalya ve Türkiye'de ciddi yatırımlara sahip. S&P tarafından 'A' notu ile derecelendirilen şirket, mesleki sorumluluk, işveren mali mesuliyet, endüstriyel yangın sigortaları ve kefalet sigortalarında da işlem yapıyor.