Türk mermerine Çin ilgisi

Çin'de konutta mermer kullanımının giderek arttığını söyleyen Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, "Çinli girişimciler Türkiye'ye 240 milyon liralık yatırım yaptılar ve yaklaşık 1200 kişilik istihdam sağladılar" dedi

Türk mermerine Çin ilgisi

12 Nisan 2014 / Posta Gazetesi

Dünya mermer rezervlerinin yüzde 35'inin Türkiye'de olduğunu ve Türkiye'nin mermer ihracatının 2 milyar 150 milyon doları bulduğunu hatırlatan Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, bunun önemli bir kısmının Çin'e yapıldığını vurguladı. Giderek büyüyen ekonomisiyle dikkat çeken Çin'in, özellikle inşaat ve konut sektöründe mermeri yoğun olarak kullandığını belirten Çetinkaya, " Çinli girişimciler, Türk işadamlarıyla birlikte onlarca maden ocağı yatırımı yaparak, ekonomimize yaklaşık 240 milyon liralık bir katkı sağladılar. Ayrıca Bilecik, Burdur, Isparta gibi Anadolu illerinde yaptıkları ocak yatırımları ile yaklaşık 1200 kişilik istihdam yarattılar " dedi.

2013 yılının hedefleri doğrultusunda yaklaşık 60 milyon TL ile kapattıklarını belirten Çetinkaya, 2014 ciro hedeflerini ise 75 milyon TL olarak açıkladı. Cirolarının yüzde 80'inin ihracat olduğunu söyleyen Çetinkaya, başta Çin, Hindistan olmak üzere dünyanın hemen her yerine mermer verdiklerini vurguladı.