Türk mobilya sektörü Hindistan'a hazırlanıyor

Geçtiğimiz günlerde Çin'e çıkarma yapan Türkiye mobilya sektörü gözünü Hindistan'a çevirdi.

Türk mobilya sektörü Hindistan'a hazırlanıyor

Eylül ayında Çin'in Şanghay kentinde gerçekleştirilen etkinlikten dönen Türkiye mobilya sektörü, gözünü Hindistan mobilya fuarını beklemeye başladı.

Türkiye Mobilyası Globaldir
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ihracat odaklı ekonomik büyüme politikaları doğrultusunda başarılı bir performans sergileyen mobilya sektörünün "Türkiye Mobilyası Globaldir" sloganıyl dünyanın en önemli organizasyonlarına katıldığını belirtti. Eylül ayında gerçekleştirilen "Furniture China" ve CIFF gibi dünyanın en önemli sektörel fuarına aktif biçimde katılan mobilya sektörünün yeni hedef pazarlara açılma politikasını sürdürdüğünü söyleyen Güleç: 

"Furniture China’ ve ‘CIFF’ organizasyonlarına milli katılım ve URGE projeleri aracılığı ile güçlü katılım gerçekleştirilmiş ve Çin pazarındaki payımızı önemli ölçüde artıracak iş bağlantıları kurulmuştu. Bu defa rota, Çin’den sonra dünyanın en kalabalık nüfuslu ve henüz keşfedilmemiş pazarı olan Hindistan’a çevrildi” dedi. 

Hindistan mobilya üretiminde ilk 5'te
Ahmet Güleç, Hindistan'ın mobilya tüketiminde tüm dünya ülkeleri içerisinde 5. sırada yer aldığını da vurgulayan, bu ülkeye Avrupa'dan yapılan ihracatın sınırlı düzeyde olduğunu ve çoğunlukla yerli ürünlerin tercih edildiğini söyledi. Güleç, 

"Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından yürütülen MARMOB URGE projesi kapsamında 15 üye firmanın katılımıyla, Hindistan’ın önemli ticaret merkezleri arasında olan Mumbai kentinde 15-18 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşecek ‘Index International Interiors and Design Event’ katılımı için hazırlıklar tamamlandı ve heyecanla fuarın başlaması bekleniyor” ifadelerini kullandı.