Türk Müteahhitler, Kazakistan’da okul yapacak

Kazakistan hükümetinin 600 milyon dolarlık bütçe ayırdığı 170 anaokulu projesini Eximbank desteğiyle Türk firması aldı

Türk Müteahhitler, Kazakistan’da okul yapacak

25 Haziran 2012

Kazakistan Cumhuriyeti’nin anaokulu projesini Kazak Eğitim Kurumları adlı Türk müteahhitlik firması gerçekleştiriyor. Dünyada bir ilk olarak ekolojik malzemelerden üretilecek ve çevreci okul olacak binaların tüm malzemesi Türkiye’den gidecek, Türk mühendis ve işçilerince gerçekleştirilecek 600 milyon dolarlık projenin ilk etabı başladı.
Kazakistan Cumhuriyeti’nin en büyük endüstri kenti olan Karaganda bölgesinde yapılacak olan 11 adet anaokulundan oluşan ilk etap için çalışmalar sürerken, okullar bu yılın sonunda teslim edilecek. İlk etap için Eximbank’tan 40 milyon dolarlık kredi desteği aldıklarını belirten Kazak Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Öztarhan; aynı projeyi Gana, Irak ve Sudan gibi ülkelere de sunduklarını ve devlet garantili olarak buralarda da projeleri gerçekleştireceklerini söyledi. Öztarhan ilk bölümünü Kazakistan’daki projeyi yap işlet devret usulüyle yapacaklarını ve inşaatların bitmesinin ardından okulların işletmesinde de yer alacaklarını belirtti. Öztarhan, okulların her birinde 320 öğrencinin öğrenim göreceğini sözlerine ekledi.
Dünyanın ilk yeşil okulları yapılacak
Murat Öztarhan şunları söyledi: “Çalışan kadın nüfusunun da yüksek olduğu Kazakistan Cumhuriyeti’nde ülke geleceğini oluşturacak çocukların; kendi kültürünü, dilini, geleneklerini en iyi şekilde öğrenecekleri eğitim düzeninin ilk basamağını oluşturacak olan bu anaokulu projesinin bir Türk firmasının üstlenmesinin yanı sıra aynı firma tarafından da işletilmesi önemli bir adımı teşkil ediyor.” Öztarhan projenin en önemli özelliğinin çocukların sağlığına ve ekolojik yapıya uygun malzemeden yapılması olduğunu belirterek, “Dünya’da bir ilk olacak olan Yeşil Anaokulları Projesi’nde kullanılacak malzemenin tümü ekolojik özellikler taşıyor. Projenin patenti Kazak Eğitim Kurumları’na ait, Yeşil Anaokulları Projesi’nin İsveç, Almanya, Hollanda gibi çevreye duyarlı ülkelerde önemli bir geleceğinin olduğu düşünülüyor” dedi.
Eximbank kredi şartı; bütün malzemeler Türkiye’den gidecek
Eximbank Denetleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Arif Esin ise krediyi verirken tamamen Türkiye’den malzemelerin kullanılması şartı koştuklarını ve ilk bölüm için 40 milyon dolarlık kredi verdiklerini daha sonraki aşamalarda da kredilerin devam edeceğini söyledi. Devlet garantili projeleri desteklediklerini söyleyen Prof Arif Esin Eximbank olarak kredilerde vadeleri 10 yıla kadar çıkardıklarını bazı özel projelerde ise bu sürenin 20 yılı bulabildiğini söyledi.