Türk müteahhitlerden Körfez'e 51.3 milyar dolarlık proje

Türk müteahhitlerin son 5 yıl içinde Körfez ülkelerinde üstlendiği işlerin toplam tutarı 51.3 milyar doları buldu

Türk müteahhitlerden Körfez'e 51.3 milyar dolarlık proje

Özellikle son dönemlerde Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında giderek güçlenen ticari ilişkiler, müteahhitlik sektöründe de karşılık buldu. Ortadoğu bölgesinde yaşanan savaşlar ve gerilimlere karşın, bölgede faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Türk müteahhitlerinin imza attığı işler ise son 5 yıl içinde 50 milyar doları aştı. Açıklanan verilere göre yalnızca 2002-2017 yılları arasında Türk müteahhitlerin Körfez ülkelerinde üstlendikleri işlerin toplamı 51.3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Yalnızca geçen yıl içinde bölgede Türklerin hayata geçirdiği porjelerin tutarı 9.7 milyar dolar olarak ölçüldü. 

Körfez ülkelerinin konut ve altyapı projeleri Türklerden sorulur

Türk müteahhitlerin faaliyet gösterdiği Körfez ülkelerinin başında ise Katar geliyor. Suudi Arabistan ile yaşanan siyasal gerilim sonrasında Katar'a desteğini açıklayan ilk ülkelerden biri olan Türkiye'nin önümüzdeki süreçte de bölgede önemli işler gerçekleştirmesi bekleniyor. Uluslararası alanda Türkmenistan, Irak, Rusya ve İran gibi ülkelerde en yoğun faaliyetlerini gösteren Türk müteahhitlerin Katar'da yalnızca 2016 yılı içinde gerçekleştirdiği proje tutarı ise 2.4 milyar dolar düzeyinde. Bu rakam aynı zamanda Türkiye'nin yurt dışı müteahhitlik faaliyetlerinin yüzde 18.8'lik kısmını temsil ediyor. Türklerin Körfez ülkeleri genelinde hayata geçirdiği projeler arasında konut ve altyapı yatırımları bulunuyor. Türk firmalarının özellikle Suudi Arabistan'da gayrimenkul projelerine yoğunlaştığı belirtilirken, yine Bahreyn'de de konut projelerinin önemli bir yer tuttuğu gözüküyor. Türkiye'nin yurt dışı müteahhitlik çalışmaları alanında Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE ile de yoğun çalışmalar yürüttüğü belirtiliyor. 

2017 rekor yılı

Türk müteahhitlerin Körfez ülkelerine yönelik iş potansiyeli özellikle 2017 yılı içinde önemli bir gelişim ivmesi gösterdi. Bu sene içinde rekor düzeyde yatırımın gerçekleştirildiği bölgede 14 milyar dolar tutarında toplam 128 projeye imza atılırken, bu yatırımda en büyük pay 4.4 milar dolar ile Doha metrosunun oldu. Diğer taraftan Türkiye ile Kadar arasındaki olumlu ikili ilişkilerin önümüzdeki süreçte önemli bir gelişim potansiyeli taşıdığı belirtiliyor. Özellikle Katar'ın Dünya Kupası portföyünden çok az pay alan Türkiye'nin gelecek dönemde yeni projeler üstlenmesi yüksek bir olasılık olarak gösteriliyor. Katar'ın 170 milyar dolarlık yatırım portföyü içinde Türkiye'nin payı şimdiye kadar 7.5 milyar dolar seviyesinde...

Suudi Arabistan'da da Türk izi

Katar ile yaşanan krize karşın Türk müteahhitlerinin Suudi Arabistan'daki konut ve altyapı projesi atılımı ise devam ediyor. Katar'a ambargo uygulayan ülkelerle ilişkilerini kriz dışı konumlandırarak sürdüren Türk müteahhitlerin bu ülkelerde de milyarlarca dolarlık iş üstlediği görülüyor. Yalnızca 2016 yılı içinde Türk müteahhitlik firmalarının uluslararası alanda üstlendiği işlerin  yüzde 6.8'lik kısmı ise Suudi Arabistan'a yapılmış durumda. Bahreyn'in aynı dönemdeki payı 6.2 ve Birleşik Arap emirlikleri'nin payı ise yüzde 5 olarak ölçüldü.