Türk müteahhitleri Katar'dan nasıl çıkar?

Yaşanan sel felaketinin ardından Katar Hükümeti'nin, soruşturma sonuçlanıncaya dek yabancı şirket sahipleri ve üst düzey yöneticilerin ülkeden çıkışının yasaklandığı iddialarına TMB'den yalanlama geldi

Türk müteahhitleri Katar'dan nasıl çıkar?

Katar'da yaşanan ve ciddi hasarla atlatılan sel felaketi sonrasında Katar Hükümeti soruşturma tamamlanıncaya kadar ülkede çalışmalar yürüten uluslararası müteahhitlik şirketi sahipleri, yöneticileri, teknik danışmanları ve diğer üst kademe yöneticilerinin ülkeden çıkışını yasakladığını duyurdu. Yaşanan sel felaketinden en büyük oranda etkilenen Doha Uluslararası Havalimanı ve Doha Metrosu gibi alanlarda çalışmalar yürüten aralarından Türklerin de bulunduğu şirketlerin yurt dışına çıkışıyla ilgili bilinmeyenler, yapılan soruşturmanın ardından netleşecek. 

Yurt dışına çıkış yasağı diye bir şey yok

 

Türk müteahhitleri Katar'dan nasıl çıkar?


Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği, 29 Kasım'da Doha'da yaşanan ve TMB üyesi bir firma tarafından gerçekleştirilen projede yaşanan su baskınlarının yalnızca Türk firmalarınnın değil, bölgede iş yapan tüm yabancı firmaların da uyarılmasıyla sonuçlandığını belirtti. TMB, yurt dışına çıkış yasağı söylentilerini de redderek:

 

"İmzalanmış bir kararname ve yurtdışına çıkış yasağı yoktur. Konunun çözüme kavuştuğu bilgisi Türk Ticaret Büşavirliği'nce teyit edilmiştir..." ifadelerine yer verildi.

Türk şirketlerine yönelik bir karar yok
Katar'da 300 kilometrelik Doha Metrosu'nu inşa işlemlerini yürüten Yapı Merkezi İnşaat Yönetim kurulu Üyesi Emre Akyar da, yurt dışı çıkış yasağına ilişkin söyletilerin Katar Emiri'nin yaşanan felaketin ardından "Neden tedbir alınmadı?" şeklindeki çıkışının ardından türediğini ve kimi inşaat sorumlularına da yurt dışına çıkışı engelleyen kağıtların imzalatıldığını belirterek:

"Bizim şirketimizden gözaltına alınan olmadı." dedi.

TAV Grubu CEO'su Sani Şener de, havalimanının 18 ay öncesinden teslim edildiğini ve sürecin başarıyla tamamlandığını belirterek:

"Havalimanının işletmesi ise bize ait değil; İspanyol bir firmaya ait. Bu firma da çatıdaki temizleme işlemlerini yapmamış. Bizim çalışanlarımıza yönelik herhangi bir yurt dışına çıkış yasağı yoktur..." dedi.