Türk müteahhitlerin tercihi İran

Ardahan Yatırım Konferansı'nın ikinci günü düzenlenen 'İş İnsanları' panelinde konuşan Digicom Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit, İran'a ambargonun kalkmasının ardından bölge ticareti ve turizminin kolaylıkla kalkındırılabileceğini vurguladı

Türk müteahhitlerin tercihi İran

Ardahan Yatırım Konferansı'nın ikinci günü düzenlenen 'İş İnsanları' panelinin moderatörlüğünü Digicom Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit yaptı. 

Kars Katerina Sarayı Otel’de yerel basın ile buluşan Sabri Yiğit, iş adamı kimliğinin yanı sıra Kars- Ardahan-Iğdır Kalkındırma Vakfı Başkanı olarak önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle İran’a ambargonun kalkmasının ardından bölge ticareti ve turizminin kolaylıkla kalkındırılabileceğini vurguladı.

Türk müteahhitler için yeni pazar İran 

İki ülke arasında yatırım heyetlerinin kurulmasının önemini belirten Yiğit, ''İran’daki alt yapı yatırımları, Türk müteahhitleri için yeni bir pazar. İran’a ambargonun kalkması ile sektör için cazip bir pazar oluştu. Aynı şekilde petrol türevleri ve kimya sektöründe işbirlikleri geliştirilebilir. Ama ben en çok bizi geleceğe taşıyacak, Türkiye’nin en çok göç veren illeri olan Kars-Ardahan- Iğdır için yeni ve kalıcı bir dönemin açıldığını düşünüyorum. Bunun için Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı projesine önem verilmesi gerekiyor. Demiryolu projesi hayata geçirildiğinde Avrupa'dan Çin'e demiryoluyla kesintisiz yük taşınması mümkün hale gelecek. Bu İran için de bir fırsat” dedi. Turizm sektörünün İranlı turist ile canlanacağını belirten Yiğit, “En büyük hareketliliğin turizm sektöründe yaşanacağını düşünüyorum. Bölgedeki turizm alt yapısının tamamlanmasıyla İran’dan kültürel yakınlıktan da dolayı çok daha fazla turistin bölgeye geleceğine inanıyorum. Sınır illerinin turizm kapasitesi yüzde 50 artar” dedi.

Bakü - Tiflis - Kars demiryolu hattının bölgeyi tamamen canlandıracağını ve Türk sanayicisinin yüzünü güldüreceğini belirtti. Yiğit, hoşgörü coğrafyası olarak adlandırılan Kars-Ardahan- Iğdır illerinin farklı etnik kültürlerden ve tarihin en eski zamanlarından birçok anıyı bugün hala yaşattığını vurgulayarak, bölgede yapılacak yatırımların kolaylıkla büyüyeceğini de belirtti.