Türk müteahhitlerinin gözü Kuveyt pazarında

Kuveyt'te 5 yıl içinde toplam değeri 150 milyar doları bulacak çok sayıda proje hayata geçirilecek. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kuveyt ziyaretinde görüştüğü Kuveytli Bakan Al-Subaih'ten Türk müteahhitler için destek istedi

Türk müteahhitlerinin gözü Kuveyt pazarında

Körfez'in petrol zengini ülkelerinden Kuveyt,önemli mega projeleri hayata geçireye hazırlanıyor. 5 yıllık zaman dilimi içinde 150 milyar doları bulması beklenen yatırım ağı Türk müteahhitlerinin de merceğinde. Kuveyt'e yaptığı ziyaret sırasında konuyu gündeme getiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kuveyt'in Planlama ve Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Hind Subaih Barrak-As Subaih'ten destek istedi. 

Kuveyt'in dev yatırım pazarı: Havaalanı ve metro
5 yıl içinde 150 milyar dolarlık mega proje havuzundan Türk müteahhitlerin de yararlanması konusunu ziyareti sırasında dile getiren Elvan: "Başta Kuveyt metrosu ve havaalanı olmak üzere ülkede hayata geçirilecek altyapı ve sütyapı projelerinde firmalarımızın yüksek pay alması için çalışacağız. Sayın Bakan'dan da destek bekiyoruz..." ifadelerini kullandı.

Türk müteahhitlerinin gözü Kuveyt pazarında

Türk firmalarının payı: 6.3 milyar dolar düzeyinde
Türk firmalarının bugüne dek Kuveyt'de 6.3 milyar dolarlık müteahhitlik hizmeti sunduğunu da dile getiren Elvan, Kuveytli işadamlarının Türkiye'deki yatırımlarının ise 2 milyar dolar düzeyinde olduğunun altını çizdi. Elvan, Kuveyt'in 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde 150 milyar dolarlık proje stoku olduğuna da dikkat çekerek:

"Bu süre içinde 5232 mega proje gerçekleştirmeyi hedefliyorlar..." şeklinde konuştu.