Türk plastik sektörü üretim ve ihracatta rekor kırıyor

PAGEV verilerine göre; Türk plastik sektörü 2013 ilk çeyreğini hem üretim hem ihracatta yükseliş ile tamamladı

Türk plastik sektörü üretim ve ihracatta rekor kırıyor

06 Mayıs 2013 / emlakwebtv
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından hazırlanan 2013 yılı ilk çeyrek sektör değerlendirme raporuna göre; yılın ilk üç ayını 2,2 milyon ton üretim ile tamamlayan plastik sektörü üretimde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 13’lük bir artış yakaladı. 2011 yılında Fransa ve İspanya’yı geriden bırakan Türk Plastik üreticileri bu yıl İtalya’yı da geçerek Almanya’nın ardından ikincilik koltuğuna yerleşti.

Plastik üretimi ile birlikte sektörün ihracatında da artış yaşandı
Plastik üretimi ile birlikte sektörün ihracatında da artış yaşandı. Hammadde dahil plastik ve mamulleri ihracatı, 2013 yılının ilk üç ayında, 2012 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artarak 1 milyar 250 milyon dolara yükseldi. Sektörün direkt ihracatı böyleyken ambalaj, inşaat, otomotiv, beyaz eşya gibi sektörler kanalıyla gerçekleştirdiği dolaylı ihracatı da yaklaşık 2 milyar 500 milyon dolara ulaştı.

2013’ün ilk çeyreğinde, plastik sektörünün ihracattaki en büyük pazarlarını geçen yıl olduğu gibi Irak, Almanya ve Rusya Federasyonu oluşturdu. Bu üç ülkeyi sırasıyla; İngiltere, Fransa, Azerbaycan, Libya, Romanya, İran ve Bulgaristan takip etti.

PAGEV’in verileri, hammaddede ithalata bağımlılığın bu yıl da devam ettiğini ortaya koydu
PAGEV’in yayınladığı veriler, plastik sektörünün en büyük sorunu olan hammaddede ithalata bağımlılığın bu yıl da devam ettiğini ortaya koydu. 2013 yılının ilk üç ayında 2,76 milyar dolarlık hammadde ithal eden sektörün, 2013 sonundaki ithalatının 11 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Hammadde ithal ettiğimiz ülkeler sıralamasında; 416 milyon dolar ile Suudi Arabistan birinci sırada yer alırken, bu ülkeyi 233,5 milyon dolar ile Belçika ve 164 milyon dolar ile Almanya izledi.

Uysal: “plastik sektöründe çok önemli bir başarıya imza attık”
2013 yılı ilk çeyrek sonuçları ile ilgili değerlendirmeler yapan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, Türk plastik sektörünün ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip olduğunu ve 2013 yılına girerken birçok sektörün üretim ve ihracatta gerileme yaşamasına rağmen plastik sektörünün çok önemli bir başarıya imza attığını vurguladı.

Uysal: “2016 hedefimiz Avrupa liderliği”
Mehmet Uysal, “Plastik sektörünün Avrupa liderliğine bir adım daha yaklaşmasını firmalarımızın yoğun ve özverili çalışmasının bir sonucu olarak görüyorum. Zaten 2016 hedefimiz Avrupa liderliği. Sektörümüzün 2013 yılsonu büyüme hedefi ise yüzde 8. Bu hedef doğrultusunda üretimimizin 9 milyon tona, direkt ve dolaylı ihracatımızın ise 11,5 milyar dolara ulaşacağını düşünüyoruz” dedi.

Uysal: “Plastik sektörünün en önemli sorunu hammaddede yüzde 85 oranında dışa bağımlılık”
Plastik sektörünün en önemli sorunu olarak hammaddede yüzde 85 oranında dışa bağımlılığını gösteren Uysal, ilk çeyrekteki 2,76 milyar dolarlık hammadde ithalatının yüksekliğine dikkat çekti. PAGEV Başkanı “Petrokimya konusunda ülkenin yeni yatırımlara ihtiyacı var ancak Türkiye’ye yakın dönemde petrokimya yatırımı yapılması söz konusu değil. Bu nedenle sektörümüzü hammaddede ithalata bağımlı bir sistemle nasıl geliştirebilir, nasıl büyütebiliriz konusundaki çalışmalara odaklanmalıyız” diye konuştu.