Türk-Rus ilişkilerine Rönesans damgası

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile Rönesans Holding arasında kurulacak işbirliğine ilişkin ilk adım Ankara'da atıldı.

Türk-Rus ilişkilerine Rönesans damgası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile Rönesans Holding arasında kurulacak işbirliğine ilişkin ilk adım Ankara'da atıldı. 400 milyon dolarlık ortak yatırıma ilişkin anlaşma, Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ile RDIF CEO'su Kirill Dmitriev tarafından bugün JW Marriot Hotel'de düzenlenen törenle imzalandı.

Dmitriev: Rönesans'ın deneyimi Rusya ekonomisine katkı sağlayacak
Törende bir konuşma yapan RDIF CEO'su Kirill Dmitriev, Rönesans Holding'in uluslararası deneyiminin Rus ekonomisinin büyümesine büyük katkı sunacağını belirterek, firmanın Rusya'daki uzmanlık ve deneyimlerinden de faydalanarak, özellikle avm ve karma kullanımlı yapıların inşaasındaki aktif rolüne parmak bastı. Dmitriev: 'Rönesans'ın Kamu Özel Ortaklığı alanındaki deneyimlerinden faydalanarak, onlarla, inşa edecekleri tesislerin uzun süreli işletilmesini de öngören bazı imtiyazlı sözleşmeler imzalamak istiyoruz. Rönesans'ın Adana'da inşa etmekte olduğu ve içinde genel sağlık birimlerinin yanı sıra, onkoloji, kardiyoloji, kadın doğum ve pediatri birimlerinin de yer aldığı 1550 yatak kapasiteli Adana Entegre Sağlık Kampüsü buna güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Bu hastane kompleksi, Kamu Özel Ortaklığı modeli ile inşa edilmektedir ve yapımının ardından, belirli bir süre kamu ve özel ortaklığı ile işletildikten sonra, Sağlık Bakanlığı'na devredilecektir. Bu yöntemin, kamu özel ortaklığı için çok verimli olduğunu düşünüyor ve benzer projeleri Rusya'da da geliştirmek istiyoruz.' dedi.

Rönesans-Rusya Doğrudan Yatırım Fonu  protokol töreni

Ilıcak: 'Ortak yatırımlara imza atacağız.'
Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ise, anlaşmanın her iki ülke adına büyük başarıları beraberinde getireceğine inandığını vurgulayarak:

"Rusya'nın en saygın kuruluşlarından biri olan RDIF ile bu ortaklığı kuruyor olmaktan dolayı büyük bir heyecan ve onur duyuyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda, dünyaca ünlü ortaklarımızla birlikte çalışıyor ve şimdi de bu ortaklarımızın arasına RDIF'i katmaktan dolayı gurur duyuyoruz. RDIF'in hedefleriyle bizim hedeflerimiz örtüşüyor. Gerçekleştireceğimiz işbirliği ile Rönesans Holding olarak ulaştırma, sağlık, enerji ve gayrimenkul geliştirme alanındaki deneyimlerimizi paylaşarak, Rusya'nın çeşitli bölgelerinde, farklı sektörlerden ortak yatırımlara imza atacağız. Yeni fırsatları birlikte araştıracağız. Bu anlaşmanın Türkiye ve Rusya adına yeni ve güzel başlangıçlara vesile oluşturacağına inancım tam."

Neden Rönesans Holding
Rusya Doğrudan Yatırım Fonu'nun Rönesans'ı seçmesindeki önemli etkenler arasında, şirketin Rusya'da başarı ile geliştirdiği gayrimenkul portföyü, şu anda 24 bin çalışanı ve 3,6 milyar dolarlık iş hacmi ile bu ülkedeki en büyük ve güvenilir yabancı inşaat firması olması yer alıyor. RDIF ile yapılan ve önemli bir başlangıç niteliğindeki anlaşma ile imzaların ardından, Rönesans Holding'e Rusya'da, inşaat ve gayrimenkul projelerinin dışında yeni işbirliği alanlarının da açılması öngörülüyor.