Türk Telekom Arena’nın alt yapısı sorunlu mu?

ACO’nun Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, Türk Telekom Arena’nın drenaj problemi hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı

Türk Telekom Arena’nın alt yapısı sorunlu mu?

20 Aralık 2012 / emlakwebtv
Su yönetimi konusunda uzman olan ve Londra Olimpiyat Stadı, Donbass Arena, Atina Olimpiyat Stadı gibi birçok önemli statta referansları olan ACO’nun Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, Türk Telekom Arena’da ciddi bir altyapı sorunu olduğunu söyledi. Stadın projesine uygun olarak yapılmadığını belirten Özatay, “Türk Telekom Arena sadece futbol oynanması için değil aynı zamanda konser ve organizasyonların düzenlenmesi için projelendirilmiş. Drenaj yapılırken mutlaka bunun düşünülmesi gerekiyor. Çünkü konser organizasyonları, altyapı drenaj kanallarına zarar verebilir. Konserler zemini sıkıştırmıştır ve suyun drenaj kanallarına artık ulaşmasına engel olmaktadır. Bunu engellemek için sistemin futbol dışında da stadın kullanılacağı göz önünde bulundurularak yapılmış olması gerekirdi. Ayrıca kullanılan doğal çimin yaşatılması için çimin altına seçilen malzemenin törf yerine suyun da drene olabileceği kum olarak seçilmesi gerekirdi” dedi.

Özatay: “Öncelikli olarak metrekareye düşecek en yüksek yağmur miktarına göre drenaj kanallarının seçilmesi gerekirdi. Statlarda ayrıca, tribünlerden ve çatıdan gelen suyun sahaya akmadan sahanın dışında toplanması sağlanarak drenajının yapılması gerekir.”

Örneğin;Ukranya-Fransa maçı
Özatay, şunları söyledi: “15 Haziran 2012’de Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, Donbass Arena Stadyumu’nda Ukrayna ve Fransa arasında oynanan karşılaşmada çok büyük bir fırtına ve yağmur başladı. Bunun üzerine maç durduruldu. Ancak ACO drenaj sistemine sahip olan statta, çok kısa sürede yağmur suları tahliye edildi ve maç kaldığı yerden devam etti.”
 
Türk Telekom Arena’da mevcut sahanın kaldırılması ve su toplama borularının değişmesi gerektiğini belirten Ender Özatay, “Arena’da yeniden inşaat yapılıyormuş gibi drenaj sistemlerinin yenilenmesi gerekecek. Ancak bu şekilde sorun tamamen ortadan kalkar” ifadesini kullandı.
ACO’nun yaptığı stat referansları için: http://www.aco-sport.com/home/ <http://www.aco-sport.com/home/>