Türk Yapı sektörü yeniden Rusya pazarında

İkili ilişkilerdeki düzelmenin ardından ertelenen siparişler yeniden gönderilmeye başlandı. İMMİB Yapı Komitesi Başkanı Urfalılar, 2014 yılındaki 710 milyon dolarlık ihracat rakamının yeniden yakalanabileceğini söyledi.

Türk Yapı sektörü yeniden Rusya pazarında

"Türkiye ile Rusya arasındaki krizin sonlanması yönündeki adımların ilk etkileri hissedilmeye başlandı. İMMİB Yapı Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, kriz ile ertelenen siparişlerin yeniden gönderilmeye başlandığını belirterek: "Sektör ihracatımız 2014 yılında 710 milyon dolardı. Olumlu süreç devam ederse kısa sürede bu rakamı tekrar yakalayacağımızı düşünüyoruz..." dedi. 

Hedef 700 milyon dolar ihracat
Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin düzelmesinin ülke ticaretine, başta yapı sektörü olmak üzere önemli katkılar sunacağını söyleyen İstanbul Maden ve Metaller İhracatı Birlikleri Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Urfalılar, sektör ihracatının yılın ilk 6 ayında 73 milyon dolara kadar gerilediğini hatırlattı. Urfalılar, sektör olarak Rusya'ya ihracatın 2013'te 800, 2014'te ise 710 milyon dolar düzeyinde olduğunu belirterek:

"Rusya 2015 yılında 7,2 milyar dolar ve 2014 yılında ise 12,5 milyar dolar yapı malzemeleri ithalatı yaptı. Rusya’nın ithalatında en yüksek kalemler de yine Türkiye’nin birinci olduğu çelik, alüminyum ve inşaat aksesuarları oluşturuyor. düzelen ilişkilerimizle Rusya’nın yapı malzemeleri ithalatında daha büyük paya sahip olmaya talibiz" ifadelerini kullandı. 

Düzelmenin Türkiye ekonomisine katkısı 4.5-5 milyar dolar

Türk Yapı sektörü yeniden Rusya pazarında


İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Rıdvan Mertöz de, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin Türkiye ekonomisine yılda 4.5 - 5 milyar dolarlık pozitif bir katkı sunacağını belirterek:

"2015 ve 2016 yılı ilk altı aylık süreçte miktar ve değer bazında oluşan %45-50 kaybımızı telafi etmek anlamında öncelikli olarak alüminyum, bakır ve yapı malzemeleri sektörü ihracat rakamlarını yukarı çekmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.