Türk Ytong en büyük olma yolunda ilerliyor

Türkiye’ye birçok ilki kazandıran yapı malzemesi sektörünün güçlü kuruluşu Türk Ytong, yeni yatırımlarıyla önümüzdeki 5 yılda toplam 2 milyon 800 bin metreküp üretim kapasitesine ulaşarak, dünyanın en büyük Ytong üreticisi olmayı hedefliyor

Türk Ytong en büyük olma yolunda ilerliyor

4 Haziran 2014 / Posta Gazetesi

Yapı malzemesi sektörünün güçlü kuruluşu Türk Ytong, yeni yatırımları ile büyümeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük ikinci, Türkiye’nin ise yüzde 60 pazar payı ile lider üreticisi konumunda olan Türk Ytong, devreye girecek yeni yatırımları ile kapasitesini yüzde 40 artıracak. Yeni fabrikasını Çatalca’da 30 milyon Euro yatırım ile devreye alacak olan Türk Ytong, halen üretime devam eden Bilecik tesislerine 20 milyon Euro yatırım yaparak kapasite artırımına gidecek. Ytong, önümüzdeki 5 yılda toplam 2 milyon 800 bin metreküp üretim kapasitesine ulaşarak dünyanın en büyük Ytong üreticisi olmayı hedefliyor.  

Dünyanın ilk yeşil fabrikası

Halen İstanbul, Tekirdağ, Bilecik, Antalya ve Gaziantep’te kurulu toplam 5 fabrikada yılda 2 milyon metreküp üretim yaptıklarını belirten Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, yeni fabrikanın Çatalca’da kurulmakta olduğunu söyledi. Hinginar, “Geçtiğimiz yıl temellerini attığımız Çatalca fabrikamız 2015 yılı Haziran ayında üretime başlayacak. Yıllık kapasitesi 400 bin metreküp olacak fabrikamız dünyanın ilk ve tek yeşil bina özelliklerine sahip Ytong fabrikası olacak. BREEAM sertifikası alması yönünde tesisimizin tasarımı ve inşaatında gerekli kriterleri gözettik. “Hybrid Model” adı verilen üretim modelinin uygulanacağı tesisimiz; yeşil bina olmasının getirdiği özellikler ile, enerji verimliliği, su verimliliği gibi konulara önem vererek, işletme giderlerini en aza indirip, çevresel ve maddi anlamda fayda sağlarken, aynı zamanda tasarım ve inşaatında dikkat edilen uygulamalar ve malzeme seçimleri ile bina kullanıcıları için sağlıklı ve konforlu bir ortam sunacak. Şu an 600 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Hinginar, yeni yatırımların devreye girmesiyle 100’ü aşkın yeni istihdam sağlayacaklarını vurguladı.

Ciroda yüzde 15 büyüme hedefi

Geçtiğimiz yılı yeni ürünlerle birlikte yüzde 13 büyüme ile kapattıklarını ifade eden Hinginar, 2014 yılı için yüzde 15’lik bir büyüme hedeflediklerini söyledi. Ar-Ge çalışmaları ve yeni ürünleri ile sektöre yön verdiklerinin altını çizen Hinginar: “Dünyada ve Türkiye’de sadece Ytong tarafından üretilmekte olan tamamen mineral esaslı, çevre dostu ve yanmaz yalıtım malzemesi Ytong Isı Yalıtım Plağı’nı buna en iyi örnek olarak gösterebiliriz. Bir inovasyon ürünü olarak yalıtım sektörüne sunduğumuz “Ytong Isı Yalıtım Plağı” ideal yalıtım şartlarını sağlaması nedeniyle büyük ilgi görüyor. Sürdürülebilir yapılaşma, enerji verimliliği ve yangın güvenliği gibi konularda tüm beklentilere yanıt verebilen “Ytong Isı Yalıtım Plağı”nın üretim kapasitesi Çatalca yatırımı ile 5'e katlanacak. Bu kapasiteyle yapılarda, yılda 1 milyon metrekare mantolamaya alternatif yanmaz bir ısı yalıtım plağı ile ısı yalıtımına imza atacağız" dedi.

Firma Bilgisi: Ytong