Türk Ytong’un patronu öngörülerini açıkladı

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, inşaat sektöründe yılın başında yüzde 4.0-5.0 arasında bir büyüme beklentilerinin olduğunu ve muhtemelen sektörün yılı yine yüzde 4.0’e yakın bir büyüme ile kapatacağını açıkladı.

Türk Ytong’un patronu öngörülerini açıkladı

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, inşaat sektöründe yılın başında yüzde 4.0-5.0 arasında bir büyüme beklentilerinin olduğunu ve muhtemelen sektörün yılı yine yüzde 4.0'e yakın bir büyüme ile kapatacağını açıkladı. Tüm bunlara bağlı olarak inşaat malzemelerine bakıldığında ise sanayi üretiminde yüzde 5.0-6.0 arasında bir büyüme öngördüklerini hatırlatan Hinginar, "Ancak ekonomideki genel yavaşlamaya bağlı olarak sanayide büyüme yüzde 4.5-5.0 arasında gerçekleşeceğini söyleyebiliriz" dedi.

2015 yılına da değinen Türk Ytong'un patronu, "Önümüzdeki yılın da gerek dünya gerekse Türk ekonomisi için yine zorlu geçeceğini öngörüyoruz. Hükümetin 2015 yılı büyüme hedefi % 4,0 olarak açıklandı. Bizler, önümüzdeki yıl % 3,5-4,0 arasında bir ekonomik büyümenin olabileceğini düşünüyoruz. Buna bağlı olarak inşaat sektöründe de % 4,0-4,5 arasında bir büyüme olacağını varsaymaktayız. Türkiye'deki mevcut konut stokunun kalitesi, ülkemizin deprem açısından içinde bulunduğu riskli durum ve genel ekonomik gelişmelerin tümüne bakınca, Türkiye'de inşaat sektörünün ve buna bağlı olarak inşaat malzemesi sanayisinin, ekonomik konjonktürün de ötesinde, daha uzun yıllar önemli bir potansiyele sahip olacağını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Firma Bilgisi: Ytong