Turkeybuild İstanbul 8-12 Mayıs'ta

41 yıldır gerçekleştirilmekte olan Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, 8-2 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacak. Etkinlik, 'Yapı Sahne" ve "Yapı Arena" ile sektörün tüm konularını gündeme taşımayı hedefliyor

Turkeybuild İstanbul 8-12 Mayıs'ta

Yapı Fuarı-Turkiyebuild İstanbul, bu yıl 8-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. 2018'de 41'inci yılına giren ve yapı sektörünün en büyük buluşmalarından biri olarak kabul edilen Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, "Yapı SAHNE" ve "YAPI ARENA" etkinlikleri ile inovasyon, teknoloji, mimari ve tasarım gibi sektörün kritik konularını da gündeme taşıyacak. 

Yapı sektörünün en büyük buluşması

Turkeybuild İstanbul, bu yıl 8-12 Mayıs tarihleri arasında sektörün nabzını tutmaya hazırlanıyor. Yalnızca Türkiye'nin değil, Birleşik Devletler Topluluğu, Orta Doğu, Balkanlar ve Kuzey Afrika'ya kapsayan geniş bir coğrafyanın da en büyük yapı fuarlarından biri olan Turkeybuild İstanbul, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. 2017 yılındaki etkinlikte 17 ülkeden 850 katılımcı ve 82 binin üzerindeki ziyaretçiyi buluşturan etkinliğin bu yılki hedefi ise 90 bin ziyaretçi olacak. ITE Turkey-YEM Fuarcılık tarafından organize edilen fuara T.C. Ekonomi Bakanlığı da katkı sunacak. 

İç pazarda yerli kullanım artıyor

İnşaat sektöründe büyümenin üçüncü çeyrek dönemde hızlandığını ve 2017 yılının üçüncü çeyrek döneminde yüzde 18.7'lik bir düzeye ulaşıldığını hatırlatan ITE Türkiye Yapı Fuarı Direktörü Kaan Soyubol,  "Yılın ilk ve ikinci çeyreğinde büyümeler yüzde 5,6 ve 5,5 olarak revize edilmiştir. Böylece yılın ilk dokuz ayında inşaat sektörü yüzde 9,9 büyümüştür. Gayrimenkul sektöründe büyüme 2017 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 1,5 olmuştur. Yılın ilk ve ikinci çeyreğinde büyümeler yüzde 1,5 ve yüzde 1,4 olarak revize edilmiştir. Böylece yılın ilk dokuz ayında gayrimenkul sektörü yüzde 1,5 büyümüştür.” ifadelerini kullandı.

Bu seneyi ayrıcalıklı kılan etkinlikler

Turkeybuild İstanbul 2018'in bir dizi yeniliğe tanıklık edeceğini ve bu kapsamda YAPI SAHNE ve YAPI ARENA'yı oluşturduklarını da dikkat çeken Soyubol: "İnovasyona” odaklı YAPI SAHNE, teknoloji ve malzemeye yönelik tartışmalar, teknik eğitimler, yapı bilgi modellemesi, 3D ve robotbilim üzerine konuşulup canlı sunumların yapılacağı seminerlere ev sahipliği yaparken YAPI ARENA ise mimari ve iş odaklı panellere, yazar sohbetlerine, ortaklığa yönelik etkinliklere ve “ilham verici” konuşmacı konferanslarına odaklanacak." dedi. 

İç pazarda hareketlilik, ihracatta olumlu gelişmeler

Soyubol, bu büyüme eğilimine paralel olarak toplam inşaat harcamalarının da 2017 yılının ilk 9 ayında 392.8 milyar TL'lik seviyeye ulaştığını belirterek: "2017 yılı ilk dokuz ayında inşaat malzemeleri sanayi ihracatı yüzde 4,2 artarak 11,82 milyar dolara yükseldi. İnşaat malzemeleri ithalatı ise ihracatın aksine ilk dokuz ayda yüzde 8,8 düşerek 6,59 milyar dolara indi. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere yerli üretim ürünlerin kullanımı iç piyasada artarken ihracatımızda da önemli mesafeler alınmakta ve yapı malzemeleri bakımından ülke ekonomisi için önemli bir katma değer oluşturulmaktadır." ifadelerini kullandı. 

Dünyanın farklı ülkelerinden iş fırsatları masada

Turkeybuild İstanbul, daha önceki etkinliklerde olduğu gibi bu yıl da farklı ülkelerden gelecek iş heyetlerine ev sahipliği yapacak. Bu yılki etkinliğe katılım göstermesi beklenen iş heyetleri arasında Katar, Rusya, Azerbaycan, İran, Cezayir, Türkmenistan, Irak, Lübnan, Kazakistan, Fas ve Özbekistan gibi ülkeler de yer alacak.