Türkiye 16 yılda depreme hazırlanamadı

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, 1999 Marmara Depremi'nin üzerinden geçen 16 yıla rağmen, ülkenin depreme hazır olmadığını söyledi

Türkiye 16 yılda depreme hazırlanamadı

1999 Marmara Depremi'nin ardından geçen 16 yıla rağmen, Türkiye'nin depreme yeterince hazırlanamadığını belirten Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, İstanbul'da riskli binaların yalnızca yüzde 15'inin yenilendiğini açıkladı.

İstanbul'da 7 milyon çürük bina var
Kentsel dönüşümün ana merkezi olarak İstanbul'da yürütülen çalışmaların yetersizliğini açıklayan Işık:

"İstanbul'da 27 adet "Riskli Alan " var. Şehirdeki riskli binaların yalnızca yüzde 15 kadarı yenilenebildi. İstanbul'da depreme dayanıksız konut sayısı 7 milyon. Yapılan açıklamalar depremin çok da uzak olmadığını gösteriyor. THBB olarak, depreme dayanıklı yapılar için tüm malzemelerde olduğu gibi hazır betonun da üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde denetlenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususta THBB üyelerinin ürettiği KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanılması büyük önem teşkil ediyor."

Deprem hayatımızın bir parçası
İstanbul'un sanılandan çok daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu, Marmara Denizi'nin dibinde tespit edilen gaz ve su sızıntılarının da tehlikenin yakın olduğunu bildirdiğini belirten Yavuz Işık, hazır beton sisteminin avantajlarına dikkat çekti. Işık, depreme dayanıklı yapılar için doğru malzeme sistemine de dikkat çekerek:

"Uzmanlar İstanbul’un yaklaşan bir depremin tehdidi altında olduğu uyarılarını yeniliyor. Sorun, bizim depreme ne kadar hazır olduğumuzdur. THBB olarak, depreme dayanıklı yapılar için tüm malzemelerde olduğu gibi hazır betonun da üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde denetlenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususta THBB üyelerinin ürettiği KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanılması büyük önem teşkil ediyor" ifadelerini kullandı.