Türkiye balon riskine karşı korunuyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin 'emlak balonu' riskine karşı korumalı bir ekonomik yapıya sahip olduğunu açıkladı

Türkiye balon riskine karşı korunuyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin 'emlak balonu' riskine karşı korumalı bir ekonomik yapıya sahip olduğunu iddia etti. Moody's'e göre Türkiye, parasal politikaları ve makro ihtiyati tedbirleriyle piyasanın bu riske karşı korumalı olduğunu açıkladı.

Moody’s Investor Service açıkladı
Moody’s Investor Service tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ' “Türkiye'nin teminatlı mortgage tahvilleri makro risklere karşı dirençli. Bankaların güçlü mortgage kredi deneyimleri ve Türkiye'nin uygun demografik durumu bankaların makro risklere karşı direncini gösteriyor”

Türkiye'nin parasal politikaları
Açıklamada Türkiye'nin parasal politikalarına da yer verilirken, parasal politikaların ve birkaç makro ihtiyati tedbirin piyasayı kısmen emlak balonu riskine karşı koruduğuna yer verildi. Açıklamada ayrıca, teminatlı tahviller için güçlü yasal koşullar yatırımcılar için kredi korumasında ek bir katman oluşturduğu belirtildi.”

Yerel ve Politik riskler
Açıklamasında yerel politik ve jeopolitik risklerden bahseden Moody's: ' Yerel politik ve jeopolitik riskler, batılı ülkelere kıyasla gelire oranla yüksek borçlanma rasyosu gibi riskler geniş kapsamlı riskler arasında düşünülebilir.' ifadelerine yer verdi. Benzer açıklamaları yineleyen Moody's Investor Service Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose De Leon da, Türkiye Bankalarının, mevcut mortgage borçlanma düzenlemeleri ile birlikte, konut piyasasının gelişimine katkı sunduğunu söyledi. Leon'a göre bu da 'sektörde olası bir patlamayı frenleyen' temel bir kriter oluşturdu.