Türkiye'de 100 bin çürük müteahhit var

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Türkiye'de hizmet veren 300 bine yakın müteahhitten üçte birinin çürük olduğunu söyledi

Türkiye'de 100 bin çürük müteahhit var

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu: ' Türkiye'de 300 bine yakın müteahhit var. 300 bin müteahhit sayısı çok. Üretim kapasitesi çok. 'Böyle geldi, böyle gider' anlamı çıkmamalı. Bugün Türkiye'de 300 bine yakın müteahhidin yaklaşık üçte biri çürük.' dedi.

Müteahhitlik hizmeti yasaya bağlanacak
Tellioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, OBB ve meslek örgütlerinin katkılarıyla Müteahhitlik Hizmet Kanunun çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek, konut metrekaresi, konut sayısı ve çimento tonjı açısından AB ülkelerinin tamamından fazla üretim yapıldığını söyledi.

Sektördeki büyük tehlike ne?
27 Avrupa ülkesinin ürettiği ve tükettiği çimento tonajının 70 milyon ton olduğunu belirten Tellioğlu:

'Bu rakam Türkiye'de 75 milyon ton. 2002 yılında yıllık konut talebi 400 bin idi. Bugün bu sayı 1 milyon 300 bine çıkmıştır. Sektör temsilcisi olarak bunun çok sürdürülebilir ve gerçekçi bir üretim olduğuna inanmıyorum ama Türkiye'nin ekonomi ve istihdamının yüzde 25'ine tekabül eden bir üretim ve istihdam gücünün de buradan başka bir sektöre deplase edilemeyeceği de düşünüyorum. Az bir oran değil. Allah muhafaza, sektör tıkanırsa yüzde 25'i hangi alana geçireceksiniz? Dolayısıyla dünyada başarılı olduğumuz müteahhitlik liginin dünyaya pazarlanmasını savunuyorum. Kalifiye olarak pazarlanması açısından sektörün içeride disipline edilmesi gerektiğini düşünüyorum.'