Türkiye'de balon göstergesi olabilecek keskin bir değişim yok

Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten gayrimenkul sektörü ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu

Türkiye'de balon göstergesi olabilecek keskin bir değişim yok

Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten, gayrimenkul sektörü ile ilgili düşüncelerini Emlakwebtv.com ekibi ile paylaştı. Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten 2014 yılını değerlendirirken, 2015 yılı beklentilerinden de bahsetti.

2014 yılındaki seçimlerin sektörü etkilediğini ve 2014 yılının son çeyreğinde artan yabancı yatırımlar ve markalı konut projesi lansmanları sektörde toparlanmayı sağladığını dile getiren Meriçten, "2014 yılında ayrıca yeni havaalanı, 3. Köprü çalışmaları ve hızlanan kentsel dönüşümün de sektöre etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Havaalanı ve köprü çalışmaları bulundukları bölgelerin yakın ve uzak çevresini arazi bakımından değerlenmesini sağlarken, kentsel dönüşüm de sektöre yeni bir ivme kazandırdı" dedi.

Ferko İnşaat olarak hedefleri doğrultusunda 2014 yılının verimli geçtiğini de söyleyen Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten, 2015 yılı hedefleri ile ilgili şunları söyledi:
Türkiye gayrimenkul sektörü Fiyat Balonu araştırmasına göre; fiyat-kira ve fiyat-gelir oranlarına bakıldığında Türkiye'de balon göstergesi olabilecek keskin bir değişim yok. Ayrıca Kentsel Dönüşüm Yasası'yla artan taleplerin 2015 yılında da devam edeceğini düşünüyorum. Gayrimenkul sektörünün daha da gelişmesi için her segmentten tüketiciye ulaşmak için büyük önem taşıyor. Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde markalı konut projelerinin yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Alım gücüne göre çeşitlenmiş markalı konut projeleri de, gayrimenkul sektörünün büyümesinde önemli rol oynayacak. İstanbul özelinde ise iş ve sosyal yaşamın önemli lokasyonlarının her zaman revaçta olacağını öngörüyoruz. 2023 hedefleri ve güçlü ekonomiye geçiş sürecinde inşaat sektörü açısından kalıcı ve hızlı bir iç talep artışı mümkün, artan nüfus şehirleşme ile paralel konut ve altyapı talebini getirmektedir.