Türkiye'de balon yok

MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, Türkiye'de konut satışlarında balon etkisinin olamayacağını söyledi

Türkiye'de balon yok

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği-MÜSİAD, İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu tarafından hazırlanan 'İnşaat Sektöründe Türkiye'nin Dünyadaki Konumu ve Gelecek Projeksiyonu" konulu rapor İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıyla basına sunuldu. İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir ve Yardımcıları Reha Yeltekin ile Mehmet Çankaya tarafından yapılan sunuma çok sayıda basın mensubu ve sektör temsilcileri katıldı.

MÜSİAD İnşaat sektör raporunu açıkladı
MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir yaptığı konuşmasında Türkiye'de konut satışlarında balon etkisinin olamayacağını söyledi. Özdemir, 'Avrupa'da bankalar peşinat almadan krediyle ihtiyaç sahiplerine konut almaları için kredi sağladılar. Bu oran yüzde 80'lere kadar yükselmişti. Konutta bizde neden balon olmaz, çünkü biz konutta krediye endeksli alımı haddinden fazla yapmıyoruz bu oran bizde yüzde 40'lara denk geliyor' dedi.

2014, 2013'ü geçemedi
2013 yılında yapılan konut satışının 'rekor' düzeyinde olduğunu ve 2014 satışlarının bu rakamın gerisinde kaldığını belirten Özdemir, Türkiye'de balon etkisinin yaşanamayacağın, çünkü konutta krediye endeksli alıma ilgi gösterilmediğini belirtti. 30 Mart seçimlerinin ardından piyasalardaki düzelmenin gözle görülür biçimde arttığına dikkat çeken Özdemir: ' . Ocak ayıyla Nisan ayı arasında ipotekli satışlar yüzde 28'lere düşmüşken, Nisan ayından sonra yüzde 33-34-36 şeklinde tırmanmaya başlamıştır. Ekim ayında da gene yüzde 40'ları yakalamıştır. 2014 yılı verileri tekrardan 2013 yılını yakalayacak mertebelere geldi' şeklinde konuştu.

Yabancılar neden İstanbul'a ilgi gösteriyor?
Avrupa'nın, Roma, Amsterdam, Berlin ve Atina gibi merkezlerinde, kriz yaşanmasına rağmen konut metrekare satış fiyatlarının İstanbul'dan yüksek olduğuna da değinen Özdemir: 'Neden yabancılar gelip İstanbul'dan konut alıyorlar?' diye sorduğumuzda, yatırımcı işe endeksli olarak, yatırımını geri almak ister. Son 16-17 yılda konut sektörü geri dönüş skalası veriyor ve konut birim satış fiyatları istikrarlı olarak 12 yıldır İstanbul'da yükseliyor. Bu yatırımcılar açısından bakıldığı zaman hangisine yönelmesi gerektiği konusunda İstanbul'u işaret ediyor."şeklinde konuştu. Özdemir'in inşaat sektörüne ilişkin olarak yaptığı açıklamalardan bazı başlıklar da şöyle:

İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir

100 milyar dolarlık hedef
'2023 yılında biz 500 milyar dolar ihracat hacmini hedefliyorsak bizim şu anki 30 milyar dolarlık müteahhitlik hasılatımızı 100 milyar dolarlara çıkarmamız gerekir. Cezayir, Libya, sahra altı ülkelerin muazzam bir konut ihtiyacı var. Bu ülkeler buradaki hükümetler çok ciddi bir şekilde konut yapmaya başladılar ama bizim gibi planlayamıyorlar. Bizim TOKİ gibi son 6 yılda 600 bin konut yapmış bir kurumumuz var. Biz TOKİ eliyle bu ülkelere açılırsak ve hükümetler arası sözleşmeler imzalarsak, o zaman bizim yurt içindeki, yurt dışına açılmaya çalışan firmalarımıza çok ciddi bir alan açmış oluruz. TOKİ şemsiyesi altında bu firmaları biz o alanlara taşırsak 3-4 sene sonra bu firmalar orada kendi başlarına iş yapabilirler.'

'Yurtdışı Müşavirlik Sektöründe Yokuz'
Yurt dışı müşavirlik sektörünü biz çok önemsiyoruz. Yani 30 milyar dolarlık hasılatımızı ülke ekonomisine ne kadar yansıtabiliyoruz. Bizim ekonomimize etki edebilmesi için bizim yerli malzemelerimizin kullanılması gerekiyor. Türk ürünlerinin oralarda kullanılabilmesi için Türk Müşavirlerin desteklenmesi gerekir. Bu sektörde maalesef yokuz dünyada. Bu konuda çok ciddi desteklere ve teşviklere ihtiyacımız var."

'Sanayi ve İnşaat Birbirini Destelemeli'
'İnşaat mı sanayi mi?' diye sorarlar, bizim sanayici olarak gördüğümüz bir çok firma dünyada örneğin, Samsung, Hundai,...vb firmalar dünyanın en büyük müteahhitleridir aynı zamanda. Sanayiyle inşaatı birleştirmiş durumdalar. İnşaat sektörünün içinde bulunan birçok malzemenin yüzde 60'ı sanayiden elde ediliyor. Sanayi gelişirse inşaat da bir seviyeye gelebiliyor. Biz, sanayi ve inşaatın birbirini destekleyerek büyümesini gerektiğini düşünüyoruz."