Türkiye'de kaç HES projesi iptal edildi?

Derelerin Kardeşliği Platformu, bugüne dek ülke çapında açılan 130'a yakın HES davasından 122'si hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındığını açıkladı

Türkiye'de kaç HES projesi iptal edildi?

Derelerin Kardeşliği Platformu, bugüne dek 130'a yakın HES karşıtı dava açıldığını, bu davallardan 122'si hakkında yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verildiğini açıkladı. 

Platform Sözcüsü Ömer Şan, son olarak Rize İdare Mahkemesi'nin Şehir İçme Suyu Şebekesi Andon Tesisleri üzerinde yapımı planlanan HES projesini iptal kararıyla ilgili yazılı açıklamasında resmi kurumların yaklaşım ve tutumunu eleştirdi.

İçme suyu şebekesine HES yapmak
Şan, 350 bin nüfusun içme suyunun sağlandığı tesislerin çevresinde böyle bir projenin yapılmasını eleştirerek: 

'Yani suyu önce bu tesislerden geçirip enerji üretilecek ve sonrasında arıtma tesislerine verilip isale hattına aktarılacak. Bu projenin devamında ise Paşaçukur mevkisinde, hiçbir izin veya kullanım hakkı alınmaksızın böyle bir tesis yapılmış ve bitirilmiş. Burada ise su tirbünlerden geçirildikten sonra direkt isale hattına veriliyor. Ortada böylesine ilginç bir durum var ve daha da ilginci yaklaşık 2 yıldır bu çalışma için herhangi bir yazışma, ÇED raporu veya başvuru dahi yapılmamış.' şeklinde konuştu.