Türkiye deprem sigortasında sınıfta kaldı

DASK verilerine göre Türkiye'deki konutların yüzde 60'ında deprem sigortası bulunmuyor. Deprem sigortası açısından en yüksek yüzdeye sahip Marmara Bölgesi'nde bu oran yüzde 54 seviyesinde

Türkiye deprem sigortasında sınıfta kaldı

Türkiye, deprem sigortası açısından sınıfta kaldı. 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında Doğal Afet Sigortaları Kurumu verilerinden derlenen bilgilere göre, ülke genelindeki konutların yüzde 60'nın deprem sigortasına sahip olmadığı anlaşıldı. Yapılan ölçümler, ülke genelindeki konutlarda zorunlu deprem sigortalılık oranının yüzde 44 düzeyinde kaldığını gösterdi.

Yürürlükteki sigorta poliçe adedi: 7.8 milyon

Türkiye'nin deprem kuşağında bulunduğunu ve depremin yıkıcı etkisinin azaltılması adına deprem sigortasının önemine dikkat çeken DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı: "Halihazırda yürürlükteki poliçe adedi 7.8 milyona yaklaştı. DASK'ın kurulduğu günden bugüne 22 bin 151 dosya için yaklaşık 173 milyon TL ödeme yapıldı..." dedi.

Marmara Bölgesi'nde bile yüzde 54'te kaldı

Zorunlu deprem sigortasının en yaygın olduğu bölge ise Marmara Bölgesi oldu. Ancak bu lokasyonda bile zorunlu deprem sigortasına sahip evlerin toplama oranı yüzde 54 gibi sınırlı bir seviyede kaldı. Diğer bölgelerde ise zorunlu deprem sigortalı konutların, toplama oranı şu şekilde belirlendi:

- İç Anadolu: Konutların yüzde 43'ü zorunlu deprem sigortasına sahip

- Ege Bölgesi. Konutların yüzde 41'i zorunlu deprem sigortasına sahip

- Akdeniz Bölgesi: Konutların yüzde 37'si zorunlu deprem sigortasına sahip

- Karadeniz Bölgesi: Konutların yüzde 36'sı zorunlu deprem sigortasına sahip

- Doğu Anadolu Bölgesi: Konutların yüzde 33'ü deprem sigortasına sahip

- Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Konutların yalnızca yüzde 31' deprem sigortasına sahip...