Türkiye depreme güçlü markalarıyla hazırlanıyor

17 Ağustos1999 depreminin üzerinden geçen 18 yıl içinde önemli mesafeler kat edildiğini savunan gayrimenkul sektörünün önde gelen yöneticileri, Türkiye'nin depreme karşı en büyük kozunun "marka firmalar" olduğunu dile getirdi.

Türkiye depreme güçlü markalarıyla hazırlanıyor

17 Ağustos 1999 Depremi'nin 18. yıl dönümüne hazırlanan Türkiye, aradan geçen süre içinde hazırlıkların yeterince tamamlanıp tamamlanamadığını tartışıyor. İnşaat sektörünün önde gelen firmaları 20 bin kişinin göçük altında kaldığı olaydan sonra önemli dersler alındığını beilrterek, proje ve çalışmalarıyla tüm dünyaya örnek olan bir sektörün ortaya çıktığını söyledi. Türkiye İnşaat sektörünün önde gelen markaları 17 Ağustos'un bir milat olduğunu dile getirerek uzman markaların depremde can ve mal kaybını gidereceği yönünde görüş bildirdi.

Çankaya: "Acılar bir daha yaşanmasın diye..."

Aradan geçen 18 yılın ardından 17 Ağustos depreminin acılarının bugün dahi yaşandığını belirten YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cem Çankaya, her acıdan bir ders çıkartılması gerektiğinin önemine dikkat çekti. Çankaya inşaat sektöründe depremden smonra önemli gelişmelerin yaşandığını ve sektörün yalnızca Türk ekronomisini sırtlamakla kalmayarak dünya genelinde de dikkat çekici bir gelişim gelişim gösterdiğine dikkat çekerek: "7 Ağustos depremi sektörde bir devrim başlattı. Sektör hızla gelişerek, Türk ekonomisini sırtlamakla kalmadı, dünya genelinde de bu alanda ikinci sıraya oturmamızı sağladı. İnşaat sektöründe bugün gelinen nokta takdire şayan... Bir can her şeye bedel. Bunun maddi değeri olmaz. Depremlerde can kaybı yaşanmaması, minimize edilmesi için hepimiz elimizden geldiği gayreti göstermeliyiz. Sektörün gelişimini sürdürmemiz, daha da ileri seviyelere çıkarmamız gerekiyor. “Önce insan” ilkesiyle çalışmalarına yön veren YP İnşaat, ülkemize güvenli yapılar kazandırmada da öncü kuvvet olmaya devam edecek." dedi.

Bezci: "Deprem gerçeğini unutmadan yaşamak..."

BESA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Efe Bezci de 50 yıldır Başkent'in modern yapılaşması için gayret gösteren firmaların "marka" olmayı başardıklarını ve her inşaat şirketinin önceliğinin güvenli yapılar olması gerektiğini hatırlatarak: "Bu konuda getirilen yasal düzenlemeleri de takdirle izliyoruz. Son Bodrum depremlerinde can ve mal kaybının olmamasında, alınan bu önlemlerin çok ciddi rolü oldu. Elbette yeterli değil. Özellikle birinci ve ikinci deprem kuşağında olan bölgelerde yapıların, Japonya'daki hassasiyet düzeyinde olması gerekiyor. Artık depremlerin bizi korkutmasına izin vermemeli ve depremle yaşamasını daha fazla öğrenmeliyiz. Bu kapsamda 17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenlere bir kez daha rahmet diliyor, geride kalanlara sabır temenni ediyorum.” şeklinde konuştu. 

Eken: "Acıları inşaatın uzmanları azaltacak..."

Depremin Türkiye'nin büyük bir kabus yaşatmaması için kilit rolü gayrimenkul sektörünün oynayacağını belirten EKN Group Yönetim kurulu Başkanı Osman Eken de her gayrimenkul uzmanını bir jeoloji mühendisi hassasiyeti ve bilgi düzeyi ile davranarak yatırımları yönlendirmesinin önemine dikkat çekti. Eken: "Bizler gayrimenkul yatırım uzmanları olarak kentlerin gelişimini sağlıyoruz. Yeni yerleşim yerleri, şehir plancıları kadar gayrimenkul yatırım uzmanlarının yönlendirmesiyle de oluyor. Bu nedenle eğitimli, kendini sürekli geliştiren gayrimenkul yatırım uzmanlarının sayısını artırmak öncelikli olmalı. Sadece para kazanmak için insanların canlarını riske atan, duyarsız kişilere bu sektörde kapıların kapanması; yatırımcıların da kendilerini eğitimli, bilgili ve duyarlı kişilere teslim etmesi gerekiyor..." şeklinde konuştu.