Türkiye depreme hazırlık sınavını geçemedi

İstanbul'da deprem riski taşıyan bina sayısının 900 binin üzerinde olduğunu açıkayan Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin deprem araştırmalarına bütçe ayırmadığını söyledi

Türkiye depreme hazırlık sınavını geçemedi

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'ndeki görevinden istifa eden Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin deprem araştırmalarında sınıfta kaldığını söyledi. Deprem araştırmalarına ayrılan bütceden konuyla gerçekten ilgili kişilere düşmediğini belirten Görür:

"Millet zannediyor ki Türkiye’de deprem araştırmaları yapılıyor, hayır yok öyle bir şey. Zaten yapılması mümkün değil. Siz deprem araştırmalarında birinci derece sorumlu AFAD derseniz, nasıl mümkün olsun? AFAD, Kızılay gibi bir şey. Nitekim kalktılar bir şey yapmaya, parayı gösterip şu üniversitelere deprem araştırması için kaynak veriyoruz dediler, o para da bu işin uzmanı olan olmayan insanlara bölüştürüldü.  AFAD yapılan işin kalitesini de ölçemez zaten, öyle bir yapılanması yok." dedi.

900-950 bin bina çürük
İstanbul'da depreme karşı risk taşıyan bina sayısının 900-950 bin aralığında olduğunu belirten Görür, boş arsaların ve yeşil alanların AVM'Lerle doldurulma çabasının depreme hazırlıkla bir ilgisi bulunmadığını söyledi. Birgün Gazetesi'nden Ömür Şahin Keyif'in sorularını yanıtlayan Görür, İstanbul'du 7.2'nin üzerinde deprem beklendiği gerçeğini yeniden hatırlatarak: 

1999’dan bu yana bilim insanları olarak bizler, tehlikenin boyutunu, verebileceği hasarı, bu hasarı minimize etmek için ne yapılması gerektiğini, hatta depremin oluşabileceği zamanı dahi verdik.Marmara bölgesi en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem bekliyor. Bu deprem belki Adalar’ın güneyindeki fayda olur, belki Adalar ile Orta Marmara çukurluğu, Marmara Ereğlisi’nin güneyindeki o hat üzerinde olabilir. 7,2 deprem meydana geldiği takdirde İstanbul çok şiddetli şekilde etkilenebilir. Çünkü İstanbul, yapı stokunun yüzde 60’ı mühendislik hizmeti görmemiş, deprem güvenliği olmadığı resmi ağızlarca söylenen bir kent..." ifadelerini kullandı.