Türkiye Finans'tan dev Kira Sertifika İhracı

Türkiye Finans, 60 milyon TL tutarında ve 179 gün vadeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi

Türkiye Finans'tan dev Kira Sertifika İhracı

Türkiye Finans, 60 milyon TL tutarında ve 179 gün vadeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Yapı Kredi Yatırım aracılığı ile yapılan kira sertifikası ihracı Türkiye Finans'ın nitelikli yatırımcılara yönelik yurt içinde ihraç ettiği ilk kira sertifikası olma özelliği taşıyor.

Yıllık getiri oranı yüzde 8,80 olarak belirlenen kira sertifikası ihracı, Banka portföyünde bulunan T.C Hazine müsteşarlığınca ihraç edilmiş kira sertifikalarının TF Varlık Kiralama A.Ş.'ye devredilmesiyle gerçekleştirildi. 4 Aralık 2014 tarihinde takası gerçekleşen ihraca, kira sertifikasına yatırım yapan Sukuk fonları başta olmak üzere konvansiyonel yatırım fonları da ilgi gösterdi. Kira sertifikası satış işleminin vade tarihi ise 1 Haziran 2015 olarak belirlendi.

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk; "Sektöre yön veren bir katılım bankası olarak yeni bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu işlem, Banka olarak nitelikli yatırımcılara yönelik yurt içinde ihraç ettiğimiz ilk kira sertifikası ihracı olma özelliği taşıyor. TL ve yabancı para cinsinden kira sertifikası ihraçlarımıza ekonomik konjonktür şartlarına göre yeni yılda da devam etmeyi planlıyoruz" dedi.

Dev kira sertifika ihracı
Yıl sonuna yaklaşılırken arz tarafındaki yoğunluğa dikkat çeken Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz ise, son bir ayda finansal kurumlarca ihraç edilenler ağırlıklı olmak üzere 7 milyar TL düzeyinde özel sektör borçlanma aracı ve kira sertifikası ihracının gerçekleştiğini belirtti., Yılmaz ayrıca "Kira sertifikaları yapısı itibarıyla güvenli bir enstrüman olarak dikkat çekiyor. Özellikle risk iştahı düşük ve faizsiz enstrümanları tercih eden yatırımcıların bu ürünü portföylerinde değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki yıl da Yapı Kredi Yatırım olarak, gerek banka gerekse reel sektör kira sertifikalarını piyasaya sunmaya devam edeceğiz" dedi.