Türkiye G20'ye enerji anlaşmalarıyla girdi

G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Çin'e giden Türk heyeti ile Çinli bürokratlar arasında nükleer güvenlik ve enerji alanlarını da kapsayan anlaşmalara imza atıldı

Türkiye G20'ye enerji anlaşmalarıyla girdi

Çin'de yapılacak G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere bu ülkeye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bürokratları, ayağının tozuyla çok önemli anlaşmalara imza attı. Çin ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalar, Nükleer Güvenlik ile Yenilenebilir Enerji ve Kömür konularını kapsıyor.

İlk imza: Nükleer Güvenlik
Çin ile Türkiye arasında imzalanan ilk anlaşma, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı ile Çin Nükleer Güvenlik İdaresi arasında imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından imzalanan anlaşma, taraflar arasında Nükleer Güvenlik Alanındaki işbirliğini düzenliyor.

Yine Berat Albayrak ile Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Nur Bekri tarafından imzalanan bir diğer anlaşma ise, Yenilenebilir Enerji ve Kömür Kullanımı alanındaki işbirliğini düzene bağlıyor. 

Erdoğan'dan açıklama: Çin'in dönem başkanlığını önemsiyoruz
Zirve kapsamında Çin'in Hangcou kentine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan da Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile baş başa görüşme yaptı. Buluşma sırasında Çin'in G20 dönem başkanlığının önem taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti arasında gelişmekte olan ilişkilerin artarak devamı temennimizi dile getirmek istiyorum..." dedi.