Türkiye Genç İşadamları Derneği açıkladı!

Türkiye Genç İşadamları Derneği euro/dolar paritesindeki gerilemenin hammaddesini açıkladı

Türkiye Genç İşadamları Derneği açıkladı!

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Türker Naslı, euro/dolar paritesindeki gerilemenin, hammaddesini dolar ile ithal ederek ürettiği malı, Avrupa’ya euro ile ihraç eden firmalarda sıkıntıya neden olabileceğini bildirdi. 

Naslı, yaptığı açıklamada, son günlerde döviz kurlarında görülen hareketlilik ve euro/dolar paritesinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Türker Naslı, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) aldığı kararlar sonrası euronun değerinin düşmesinin, ihracatının yarıya yakınını AB ülkelerine yapan Türkiye'ye yansımalarının olabileceğini belirtti.

Naslı, dolar kurundaki yükselmenin ilk bakışta ihracatçı için avantaj gibi göründüğünü, Avrupa’da faizlerdeki düşüş sonucu portföy yatırımlarının çekilmesi nedeniyle cari açıkta iyileşmeler görülebileceğini kaydeden Naslı, ancak dolarla hammadde, ara malı, girdi ithalatı yapan, ihracatını ise Avrupa ülkelerine gerçekleştiren firmalarda parite farkının sıkıntıya neden olabileceğine dikkat çekti.

Euronun ihracattaki payının Temmuz ayı itibariyle yüzde 45’i bulmasına rağmen, ithalattaki payının yüzde 36,6 seviyesinde kaldığının altını çizen Naslı, euro/dolar paritesinin 1,36’lardan 1,26’lara geldiğini hatırlattı. Paritenin daha da gerilemesi yönünde piyasalardaki beklentiye vurgu yapan Naslı, paritenin 1,20’lere gelmesi durumunda ihracatçının ‘’karından yemeye’’ başlayacağına işaret etti.

Parite riskinden korunmak için ne yapmalı?
Paritedeki değişimlerin kur değişimleri kadar dikkati çekmediğini, ancak parite gelişiminin de en az kur riski kadar önemli sonuçları olabileceğini vurgulayan Naslı, şirketlerin maliyet yapıları ile gelir yapılarının, para birimleri cinsinden profilinin devamlı analiz edilerek dikkat gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Parite riskinden korunmak için firmaların hedge enstrümanları kullanmasını tavsiye eden Naslı, bilançolarda aktif/pasif yönetimine, parite riski açısından ağırlık verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.