Türkiye hala deprem tehdidi altında

Deprem Haftası vesilesiyle yapılan açıklamalar, deprem hazırlıklarımızın ne kadar yetersiz kaldığını bir kez daha gözler önüne serdi. Ülke nüfusunun yüzde 92'lik kısmı 1. ve 2. deprem kuşağı üzerinde yaşamını sürdürürken 20 milyonluk yapı stokunun yüzde 40'ı halen "riskli bina" statüsünü koruyor

Türkiye hala deprem tehdidi altında

Türkiye, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle deprem tehdidini yeniden hatırladı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, 78.7 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 92'lik bölümünün 1. ve 2. deprem kuşağı üzerinde yaşamını sürdürmekte olduğu vurgulanıyor. Diğer taraftan, ülke çapında 20 milyona yaklaşan konut stoğunun yüzde 40 gibi önemli bir kısmının depreme karşı riskli konumlarını koruduğunu gösteriyor. 

Bina iyileştirmeleri için geç kalmadık
Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, Deprem Haftası'nın deprem bilincini artırmak ve sağlıklı ve güvenli binaların önemine dikkat çekmek açısından önemli bir fırsat olduğunu aktardı. Erel, bu süreçte kentsel dönüşüm hamlesinin büyük bir fırsat olduğunu ve artık kullanılamaz boyutlara gelen 6.5 milyonluk konutun yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak:

"Depremlerin neden olduğu can kayıplarını incelediğimizde, düzensiz yapılaşmanın ve düşük yapı kalitesinin kötü sonuçlar doğurduğunu görebiliyoruz..." ifadelerini kullandı.

 

Türkiye hala deprem tehdidi altında

 

Doğru malzeme kullanmanın önemi
Yenileme hamlesi sırasında depreme dayanıklı olduğu kadar ısı yalıtımı ve enerji verimliliğine sahip, çevreye duyarlı ve hafif yapı malzemelerinin önemine dikkat çeken Gökhan Erel:

“Depreme dayanıklı yapılaşmada en hayati rolü inşaatta kullanılan malzemenin oynadığı unutmamalıyız. Malzemeler hafifliği ile binaların toplam ağırlığının, dolayısıyla depremde maruz kalacağı kuvvetlerin azalmasına yardımcı olmalıdır” dedi. 

Gökhan Erel, Ytong'un donatılı duvar, çatı panelleri ve döşeme ile oluşturulan yapı sisteminin depreme ve yangına karşı son derece başarılı bir performans sergilediğini belirterek, Marmara ve Van Depremleri sonrasında yapılan incelemelerde, söz konusu ürünlerin kullanıldığı binaların depremden başarıyla çıktığının da saptandığını söyledi.