Türkiye İMSAD'dan Çevre Günü'nde sürdürülebilirlik vurgusu

Dünya Çevre Günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Türkiye İMSAD Yönetim Kurul Başkanı F. Fethi Hinginar, sürdürülebilirlik kavramının önemine dikkat çekti

Türkiye İMSAD'dan Çevre Günü'nde sürdürülebilirlik vurgusu

Tüm dünyada "Çevre Günü" olarak kutlanan 5 Haziran vesilesiyle bir açıklama yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, Türkiye ve dünyanın geleceğinin doğayla dost ve sürdürülebilir bir yaşam inşa etmekle mümkün olacağını söyledi. Türkiye İMSAD'ın bu duyarlılıkla hareket ettiğini ve bir dizi faaliyet içinde olduğunu vurgulayan Hinginar, SBE16 İstanbul Konferansı'nın bu bağlamda büyük bir etkiye sahip olacağı bilgisini verdi. 

SBE16 ve önemi
Hinginar, Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferansları Serisi kapsamında 13-15 Ekim 2016 tarihleri arasında Swissotel'de gerçekleştirileceğini de belirterek:

"SBE16 İSTANBUL; daha iyi bir gelecek için fikirlerin, çözümlerin, yöntem ve tekniklerin tartışılmasını ve paylaşılmasını amaçlıyor. Bu çerçevede sürdürülebilir, yeşil, dayanıklı ve akıllı binalar, kentler ve metropoller gibi çeşitli konularla ilgilenen yapı malzemesi üreticilerini, bilim insanlarını, uygulayıcıları, mimarları, mühendisleri, müteahhitleri, sanayi ve devlet kurumlarını, sivil kuruluşları ve sivil toplumu bir araya getirecek." dedi.

Bakanlıkların desteğiyle
Söz konusu etkinliği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da destek sunacağını söyleyen Hinginar, sanayi, kamu, üniversite ve STK'ların işbirliği ile gerçekleşen ilk konferans olma özelliği taşıyan SBE16'nin ülke olarak mevcut sorun ve önerilerin tartışılacağı bir platforma dönüşeceğini beliritti. Hinginar, Türkiye İMSAD'ın ikinci sürdürülebilirlik raporunun da yolda olduğunu da söyleyerek:

"2013 yılında Küresel Raporlama Girişimi (GRI) G4 Rehberi kapsamında ilk sürdürülebilirlik raporumuzu hazırlamıştık. Bu rapor ile yalnızca Türkiye’de değil dünyada da sektörel anlamda bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Şimdi ikinci sürdürülebilirlik raporumuzun çalışmalarını başlattık." ifadelerini kullandı.