Türkiye İMSAD'dan normalleşme uyarısı

Türkiye İMSAD'ın 2016 yılına ait ilk gündem buluşmalarında terör, mülteciler ve iklim değişikliği gibi konular başta olmak üzere normalleşme perspektifi masaya yatırıldı

Türkiye İMSAD'dan normalleşme uyarısı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği 2016 yılının ilk Gündem Buluşmaları Toplantısı'nda dünya ve ülke siyasetinin güncel konularını ve ekonomiye etkilerini masaya yatırdı. Toplantıda mültecilik, terör ve küresel iklim sorunları hakkında değerlendirme yapılarak "normalleşme"nin önemine dikkat çekildi.

Sektör güven ve beklentilerde temkinli
Yaptığı açılış konuşmasında inşaat sektörünün 2015 yılındaki yüzde 4 oranında gerçekleştirdiği büyümenin 3. Boğaz Köprüsü, İzmit Geçiş Köprüsü ve 3. Havalimanı gibi yüksek bütçeli projelerden kaynaklandığını söyleyen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, sektörün güven ve beklentiler noktasında temkinli bir tutum izlediğini vurguladı. Hinginar:

"Güven ve Beklenti endekslerimizde, ölçümlemeye başladığımız Ağustos 2013’ten bu yana devam eden aşağı yönlü hareketin Eylül 2015 itibariyle 1-2 puanlık oynamalarla yatay seyirde ilerlediğini görüyoruz. " dedi. Hinginar, bu eğilimin inşaat malzemeleri sektörü açısından, normalleşme sürecinin Eylül 2015 itibarıyla başladığının göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye İMSAD'dan normalleşme uyarısı

 

İnşaat malzemeleri sektörü hedeflerini gerçekleştiremedi
Son dönemlerde yakın coğrafyalarda yaşanan savaşlar ve Rusya krizi gibi ikili ilişkilerin bozulması, seçim ve terör gibi olayların gölgesinde kalan inşaat malzemeleri sektörünün hedeflerini gerçekleştiremediğini de belirten Hinginar:

"“İnşaat malzemesi ihracatında 2015 yılını yüzde 19,8’lik gerilemeyle 17 milyar dolarla kapattık. 2016 yılı sonunda da 2013-2014 yıllarındaki ihracat rakamlarına ulaşabileceğimizi öngörmüyoruz. Mevcut pazarlardaki daralmalar da hedef ve beklentilerimizi sekteye uğratıyor" dedi. 

İran ve İsrail umudu
Hinginar, buna karşın tablonun bütünüyle karanlık olmadığını İran'a yönelik ambargonun kaldırılması ve İsrail-Türkiye ilişkilerinin iyileşmesinin umut verdiğini belirterek, sektörün kararlı adımlar atması gerektiğini de sözlerine ekledi.